10BQ040TR
10BQ040TR SMC DIODE SOLUTIONS
10BQ040PbF.pdf
Hersteller: SMC DIODE SOLUTIONS
Category: SMD Schottky diodes
Description: Diode: Schottky rectifying; SMB; SMD; 40V; 1A; reel,tape
Type of diode: Schottky rectifying
Case: SMB
Mounting: SMD
Max. off-state voltage: 40V
Load current: 1A
Semiconductor structure: single diode
Max. forward voltage: 0.7V
Max. forward impulse current: 45A
Kind of package: reel; tape
Leakage current: 0.1mA
Capacitance: 80pF
auf Bestellung 1931 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 200
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details 10BQ040TR SMC DIODE SOLUTIONS
Description: DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AA, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: DO-214AA, SMB, Mounting Type: Surface Mount, Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io), Technology: Schottky, Current - Average Rectified (Io): 1A, Supplier Device Package: DO-214AA (SMB), Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°C, Part Status: Obsolete, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 530 mV @ 1 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 40 V.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
10BQ040TR 10BQ040TR
Produktcode: 2002
zu Favoriten hinzufügen Lieblingsprodukt
Hersteller : IR 10BQ040.pdf Dioden, Diodenbrücken, Zenerdioden > Schottkydioden
Gehäuse: SMB (DO-214AA)
Vrrm(V): 40
If(A): 1
VF@IF: 0,49
Монтаж: SMD
Produkt ist nicht verfügbar
Anzahl Preis
10BQ040TR Hersteller : SMC Diode Solutions 10BQ040PbF.pdf Schottky, 1.0A, 40V, Vf=0.49V@1A, SMB (SMD) Група товару: Діоди та діодні збірки Од. вим: шт
Produkt ist nicht verfügbar
Anzahl je Verpackung: 3000 Stücke
10BQ040TR 10BQ040TR Hersteller : Vishay General Semiconductor - Diodes Division 10BQ040PbF.pdf Description: DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AA
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: DO-214AA, SMB
Mounting Type: Surface Mount
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology: Schottky
Current - Average Rectified (Io): 1A
Supplier Device Package: DO-214AA (SMB)
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°C
Part Status: Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 530 mV @ 1 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 40 V