10CTQ150
10CTQ150 SMC DIODE SOLUTIONS
10CTQ150(S)%20N1308%20REV.B.pdf 10CTQ150.pdf
Hersteller: SMC DIODE SOLUTIONS
Category: THT Schottky diodes
Description: Diode: Schottky rectifying; THT; 150V; 10A; TO220AB; Ufmax: 1.1V
Type of diode: Schottky rectifying
Case: TO220AB
Mounting: THT
Max. off-state voltage: 150V
Load current: 10A
Semiconductor structure: common cathode; double
Max. forward voltage: 1.1V
Kind of package: tube
Leakage current: 50µA
Max. forward impulse current: 138A
Capacitance: 0.2nF
auf Bestellung 598 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 99
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details 10CTQ150 SMC DIODE SOLUTIONS
Description: DIODE ARR SCHOTT 150V 5A TO220AB, Packaging: Tube, Package / Case: TO-220-3, Mounting Type: Through Hole, Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io), Technology: Schottky, Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode, Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 5A, Supplier Device Package: TO-220AB, Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C, Part Status: Active, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 150 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 930 mV @ 5 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 150 V.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
10CTQ150 10CTQ150 Hersteller : SMC Diode Solutions 10CTQ150(S)%20N1308%20REV.B.pdf Description: DIODE ARR SCHOTT 150V 5A TO220AB
Packaging: Tube
Package / Case: TO-220-3
Mounting Type: Through Hole
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology: Schottky
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 5A
Supplier Device Package: TO-220AB
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 930 mV @ 5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 150 V
auf Bestellung 1929 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 11
10CTQ150 Hersteller : SMC 10CTQ150(S)%20N1308%20REV.B.pdf 10CTQ150.pdf Сдвоенный ОК, Schottky 2*5.0A 150V TO-220AB Група товару: Діоди та діодні збірки Од. вим: шт
auf Bestellung 195 Stücke:
Mindestbestellmenge: 3
10CTQ150 10CTQ150
Produktcode: 29763
zu Favoriten hinzufügen Lieblingsprodukt
Hersteller : IR ff734n9yedfubr2d3rb27r.pdf Dioden, Diodenbrücken, Zenerdioden > Schottkydioden
Gehäuse: TO-220
Vrrm(V): 150
If(A): 10
VF@IF: 0,73
Bemerkung: Конструкція: два діоди в одному корпусі, загальний катод, струм 5 А на діод.
Монтаж: THT
Імпульсний струм, Ifsm: 115 A
Produkt ist nicht verfügbar
10CTQ150 10CTQ150 Hersteller : Vishay General Semiconductor - Diodes Division 10CTQ150.pdf Description: DIODE ARR SCHOTT 150V 5A TO2203
Packaging: Tube
Package / Case: TO-220-3
Mounting Type: Through Hole
Technology: Schottky
Supplier Device Package: TO-220-3