1N4004-AP
1N4004-AP Micro Commercial Components
1n40011n4007do-41.pdf
Hersteller: Micro Commercial Components
Diode Switching 400V 1A 2-Pin DO-41 Ammo
Produktbewertung abgeben
Technische Details 1N4004-AP Micro Commercial Components
Description: DIODE STANDARD 400V 1A DO41, Packaging: Bulk, Package / Case: DO-204AL, DO-41, Axial, Mounting Type: Through Hole, Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io), Reverse Recovery Time (trr): 2 µs, Technology: Standard, Capacitance @ Vr, F: 15pF @ 4V, 1MHz, Current - Average Rectified (Io): 1A, Supplier Device Package: DO-41, Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°C, Part Status: Active, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1 V @ 1 A, Current Coupled to Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1, Voltage Coupled to Current - Reverse Leakage @ Vr: 400, Current - Reverse Leakage @ Vr: 5 µA @ 400 V.
Weitere Produktangebote 1N4004-AP
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
1N4004-AP 1N4004-AP Hersteller : MCC (Micro Commercial Components) 1N4001_1N4007(DO-41).pdf Description: DIODE STANDARD 400V 1A DO41
Packaging: Bulk
Package / Case: DO-204AL, DO-41, Axial
Mounting Type: Through Hole
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): 2 µs
Technology: Standard
Capacitance @ Vr, F: 15pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io): 1A
Supplier Device Package: DO-41
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°C
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1 V @ 1 A
Current Coupled to Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1
Voltage Coupled to Current - Reverse Leakage @ Vr: 400
Current - Reverse Leakage @ Vr: 5 µA @ 400 V