1N5189US
1N5189US Microchip Technology
11078-sd61a-datasheet
Hersteller: Microchip Technology
Description: DIODE STANDARD 500V 3A D5B
Packaging: Bulk
Package / Case: SQ-MELF, E
Mounting Type: Surface Mount
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): 300 ns
Technology: Standard
Current - Average Rectified (Io): 3A
Supplier Device Package: D-5B
Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°C
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 500 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5 V @ 9 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 2 µA @ 500 V
Produktbewertung abgeben
Technische Details 1N5189US Microchip Technology
Description: DIODE STANDARD 500V 3A D5B, Packaging: Bulk, Package / Case: SQ-MELF, E, Mounting Type: Surface Mount, Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io), Reverse Recovery Time (trr): 300 ns, Technology: Standard, Current - Average Rectified (Io): 3A, Supplier Device Package: D-5B, Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°C, Part Status: Active, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 500 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5 V @ 9 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 2 µA @ 500 V.
Weitere Produktangebote 1N5189US
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
1N5189US 1N5189US Hersteller : Microchip Technology SD61A,+1N5186US_1N5190US,+MIL-PRF-19500-424.pdf Rectifiers 500V 3A UFR,FRR SQ SMT