20CTQ040 SMC Diode Solutions
20CTQ030(35)(40)(45)(S)(-1) N2253 REV.-.pdf
Hersteller: SMC Diode Solutions
Anzahl je Verpackung: 50 Stücke
verfügbar 800 Stücke:
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details 20CTQ040 SMC Diode Solutions
Description: DIODE ARR SCHOTT 40V 20A TO220AB, Packaging: Tube, Package / Case: TO-220-3, Mounting Type: Through Hole, Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io), Technology: Schottky, Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode, Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 20A, Supplier Device Package: TO-220AB, Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°C, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 800 mV @ 20 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 1 mA @ 40 V.
Weitere Produktangebote 20CTQ040
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
20CTQ040 20CTQ040 Hersteller : SMC Diode Solutions 20CTQ030(35)(40)(45)(S)(-1)%20N2253%20REV.-.pdf Description: DIODE ARR SCHOTT 40V 20A TO220AB
Mounting Type: Through Hole
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology: Schottky
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 20A
Supplier Device Package: TO-220AB
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 800 mV @ 20 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 1 mA @ 40 V
Produkt ist nicht verfügbar
20CTQ040 20CTQ040 Hersteller : Vishay General Semiconductor - Diodes Division 20CTQ.pdf Description: DIODE ARR SCHOTT 40V 10A TO2203
Mounting Type: Through Hole
Technology: Schottky
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 10A
Supplier Device Package: TO-220-3
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 640 mV @ 10 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 2 mA @ 40 V