Produkte > DEGSON ELECTRONICS > 2EDGKDFM-5.08-04P-14-00AH
2EDGKDFM-5.08-04P-14-00AH
2EDGKDFM-5.08-04P-14-00AH DEGSON ELECTRONICS
2EDGKDFM-5.0x.pdf
Hersteller: DEGSON ELECTRONICS
Category: Pluggable terminal blocks
Description: Connector: pluggable terminal block; plug; female; 2EDGKDFM; 20A
Type of connector: pluggable terminal block
Connector: plug
Kind of connector: female
Current rating: 20A
Rated voltage: 0.32kV
Spatial orientation: straight
Mechanical mounting: for cable
Electrical mounting: spring clamp
Contact material: phosphor bronze
Colour: green
Flammability rating: UL94V-0
Body material: polyamide 66
Wire size: 26AWG...12AWG
Wire cross-section: 2.5mm2
Contacts pitch: 5.08mm
Number of ways: 4
Locking system: latch; screws
Conform to the norm: CE; UL
Number of terminals: 4
Operating temperature: -40...105°C