Produkte > KNOWLES CORPORATION > 380LX473M016K052
380LX473M016K052
380LX473M016K052 Knowles Corporation
380-382.pdf
Hersteller: Knowles Corporation
Category: SNAP-IN electrolytic capacitors
Description: Capacitor: electrolytic; SNAP-IN; 47000uF; 16VDC; 50x50x30mm; ±20%
Type of capacitor: electrolytic
Capacitance: 47mF
Operating voltage: 16V DC
Body dimensions: 50x50x30mm
Tolerance: ±20%
Service life: 3000h
Operating temperature: -40...85°C
Diameter: 30mm
Mounting: SNAP-IN
Operating current: 7.5A
Terminal pitch: 10mm
ESR value: 20mΩ
auf Bestellung 785 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 15
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details 380LX473M016K052 Knowles Corporation
Description: CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP TH, Packaging: Bulk, Tolerance: ±20%, Package / Case: Radial, Can - Snap-In, Size / Dimension: 1.181" Dia (30.00mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Through Hole, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 0.394" (10.00mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 20mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 3000 Hrs @ 85°C, Height - Seated (Max): 2.047" (52.00mm), Part Status: Active, Capacitance: 47000 µF, Voltage - Rated: 16 V, Ripple Current @ Low Frequency: 7.5 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 8.6 A @ 20 kHz.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
380LX473M016K052 380LX473M016K052 Hersteller : Knowles / Illinois Capacitor 380-382.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In 47000uF 16V 20%
auf Bestellung 1116 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
380LX473M016K052 380LX473M016K052 Hersteller : Cornell Dubilier Knowles 380-382.pdf Description: CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP TH
Packaging: Bulk
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension: 1.181" Dia (30.00mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 20mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 3000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max): 2.047" (52.00mm)
Part Status: Active
Capacitance: 47000 µF
Voltage - Rated: 16 V
Ripple Current @ Low Frequency: 7.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 8.6 A @ 20 kHz
auf Bestellung 732 Stücke:
Mindestbestellmenge: 2
380LX473M016K052 380LX473M016K052 Hersteller : Cornell Dubilier - CDE 380-382.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In 47000uF 16V 20%