Produkte > MEC SWITCHES > 3ETH9-12.0
3ETH9-12.0
3ETH9-12.0 MEC Switches
MEC_switches_serie_MULTIMEC3F.pdf
Hersteller: MEC Switches
Description: SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V
Packaging: Tube
Features: Sealed - Flux Protection
Mounting Type: Through Hole
Circuit: SPST-NO
Switch Function: Off-Mom
Operating Temperature: -40°C ~ 160°C
Termination Style: PC Pin
Illumination: Non-Illuminated
Contact Rating @ Voltage: 0.05A @ 24VDC
Actuator Type: Standard
Operating Force: 300gf
Outline: 10.10mm x 10.10mm
Ingress Protection: IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Height off PCB, Vertical: 12.00mm
Actuator Orientation: Top Actuated
Part Status: Active
auf Bestellung 672 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 4
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details 3ETH9-12.0 MEC Switches
Category: Microswitches TACT, Description: Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/24VDC; THT; 3.5N; 10x10x5.1mm, Type of switch: microswitch TACT, Contacts configuration: SPST, Number of positions: 2, Stable positions number: 1, DC contacts rating @R: 50mA / 24V DC, Mounting: THT, Operating Force: 3.5N, Body dimensions: 10x10x5.1mm, Button height: 12mm, Switching method: OFF-(ON), Operating temperature: -40...160°C, Key stroke: 1mm, Leads: for PCB, Contact material: silver, Max. contact resistance:: 30mΩ, Min. insulation resistance: 10MΩ, IP rating: IP67, Mechanical durability: 10000000 cycles, Body colour: black, Manufacturer series: 3E.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
3ETH9-12.0 3ETH9-12.0 Hersteller : Apem apem_3e_varimec-1158152.pdf Tactile Switches 12mm Blk Act High Tmp T.H.
auf Bestellung 3140 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
3ETH9-12.0 3ETH9-12.0 Hersteller : APEM 2722465.pdf Description: APEM - 3ETH9-12.0 - TACTILE SWITCH, 0.05A, 24VDC, TH
tariffCode: 85365011
Betätigerausrichtung: Top Actuated
Schaltermontage: Through Hole
productTraceability: No
Schaltleistung: 50mA at 24VDC
IP-Schutzart: IP67
rohsCompliant: YES
Betätigungskraft: 350gf
Betätiger: Round Button
euEccn: NLR
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
directShipCharge: 25
Schalterabmessungen (L x B): 10mm x 10mm
Beleuchtung: Non Illuminated
usEccn: EAR99
Produktpalette: Multimec 3E Series
SVHC: No SVHC (16-Jul-2019)
auf Bestellung 101 Stücke:
3ETH9-12.0 Hersteller : MEC MEC-3Eactuators.pdf Category: Microswitches TACT
Description: Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/24VDC; THT; 3.5N; 10x10x5.1mm
Type of switch: microswitch TACT
Contacts configuration: SPST
Number of positions: 2
Stable positions number: 1
DC contacts rating @R: 50mA / 24V DC
Mounting: THT
Operating Force: 3.5N
Body dimensions: 10x10x5.1mm
Button height: 12mm
Switching method: OFF-(ON)
Operating temperature: -40...160°C
Key stroke: 1mm
Leads: for PCB
Contact material: silver
Max. contact resistance:: 30mΩ
Min. insulation resistance: 10MΩ