Produkte > SIEMENS > 3RT2024-1BB40
3RT2024-1BB40
3RT2024-1BB40 SIEMENS
Hersteller: SIEMENS
Category: Contactors - Main modules
Description: Contactor: 3-pole; NO x3; Auxiliary contacts: NO + NC; 24VDC; 12A
Type of contactor: 3-pole
Contacts configuration: NO x3
Integrated auxiliary contacts: NO + NC
Control voltage: 24V DC
Max. operating current: 12A
Mounting: for DIN rail mounting; on panel
Manufacturer series: 3RT20
Leads: screw terminals
Insulation voltage: 690V
Size: S0
Auxiliary contacts current: 10A
Operating temperature: -25...60°C
auf Bestellung 47 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details 3RT2024-1BB40 SIEMENS
Description: SIEMENS - 3RT2024-1BB40 - Schütz, DIN-Schiene, Panelmontage, 690 V, 3PST-NO, 3-polig, 7.5 kW, tariffCode: 85364900, Schaltleistung, AC1: 40kW, rohsCompliant: YES, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Schaltstrom AC3: 9A, Laststrom, induktiv: -, usEccn: EAR99, Schaltstrom AC1: 40A, Schaltleistung, AC3: 7.5kW, DC-Nennspannung Spule: 24V, euEccn: NLR, Laststrom, ohmsch: -, AC-Nennspannung Spule: -, Relaismontage: DIN-Schiene, Panelmontage, Betriebsspannung: 690V, Produktpalette: SIRIUS 3RT2, productTraceability: No, Kontaktkonfiguration: 3PST-NO, Anzahl der Pole: 3-polig, SVHC: No SVHC (08-Jul-2021).
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
3RT20241BB40 3RT20241BB40 Hersteller : Siemens 8e4ac860e12786636ce994f0411ccce7a586ac3c.pdf Description: CONTACTOR S0 12A 24VDC 1NO/1NC S
Features: Auxiliary Contacts
Packaging: Bulk
Mounting Type: Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage: 24VDC
Operating Temperature: -25°C ~ 60°C
Termination Style: Screw Terminal
Contact Form: 3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current): 12 A
Switching Voltage: 690VAC - Max
Must Operate Voltage: 19.2 VDC
auf Bestellung 26 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
3RT20241BB40 3RT20241BB40 Hersteller : Siemens 3RT20241BB40_datasheet_en.pdf Contactors - Electromechanical CONTACTOR S0 12A 24VDC 1NO/1NC SCRW
auf Bestellung 9 Stücke:
3RT2024-1BB40 3RT2024-1BB40 Hersteller : SIEMENS Description: SIEMENS - 3RT2024-1BB40 - Schütz, DIN-Schiene, Panelmontage, 690 V, 3PST-NO, 3-polig, 7.5 kW
tariffCode: 85364900
Schaltleistung, AC1: 40kW
rohsCompliant: YES
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Schaltstrom AC3: 9A
Laststrom, induktiv: -
usEccn: EAR99
Schaltstrom AC1: 40A
Schaltleistung, AC3: 7.5kW
DC-Nennspannung Spule: 24V
euEccn: NLR
Laststrom, ohmsch: -
AC-Nennspannung Spule: -
Relaismontage: DIN-Schiene, Panelmontage
Betriebsspannung: 690V