Produkte > SIEMENS > 3RT2026-1BB40
3RT2026-1BB40
3RT2026-1BB40 SIEMENS
Hersteller: SIEMENS
Category: Contactors - Main modules
Description: Contactor: 3-pole; NO x3; Auxiliary contacts: NO + NC; 24VDC; 25A
Type of contactor: 3-pole
Contacts configuration: NO x3
Integrated auxiliary contacts: NO + NC
Control voltage: 24V DC
Max. operating current: 25A
Mounting: for DIN rail mounting; on panel
Manufacturer series: 3RT20
Leads: screw terminals
Insulation voltage: 690V
Size: S0
Auxiliary contacts current: 10A
Operating temperature: -25...60°C
auf Bestellung 125 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details 3RT2026-1BB40 SIEMENS
Description: SIEMENS - 3RT2026-1BB40 - Schütz / Leistungsschütz, DIN-Schiene/Panelmontage, 690V, 3PST-NO, 3-polig, 11kW, Größe S0, tariffCode: 85364900, Schaltleistung, AC1: 40kW, rohsCompliant: YES, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Schaltstrom AC3: 13A, Laststrom, induktiv: -, usEccn: EAR99, Schaltstrom AC1: 40A, Schaltleistung, AC3: 11kW, DC-Nennspannung Spule: 24V, euEccn: NLR, Laststrom, ohmsch: -, AC-Nennspannung Spule: -, Relaismontage: DIN-Schiene, Panelmontage, Betriebsspannung: 690V, Polzahl: 3-polig, Produktpalette: SIRIUS 3RT2, productTraceability: No, Kontaktkonfiguration: 3PST-NO, SVHC: To Be Advised.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
3RT20261BB40 3RT20261BB40 Hersteller : Siemens c2ef27837284370f6da83f9f719f6c19fd51ee06.pdf Description: CONTACTOR S0 25A 24VDC 1NO/1NC S
Packaging: Bulk
Features: Auxiliary Contacts
Mounting Type: Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage: 24VDC
Operating Temperature: -25°C ~ 60°C
Termination Style: Screw Terminal
Contact Form: 3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current): 25 A
Switching Voltage: 690VAC - Max
Must Operate Voltage: 19.2 VDC
Part Status: Active
auf Bestellung 53 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
3RT20261BB40 3RT20261BB40 Hersteller : Siemens 3RT20261BB40_datasheet_en.pdf Contactors - Electromechanical CONTACTOR S0 25A 24VDC 1NO/1NC SCRW
auf Bestellung 37 Stücke:
3RT2026-1BB40 3RT2026-1BB40 Hersteller : SIEMENS Description: SIEMENS - 3RT2026-1BB40 - Schütz / Leistungsschütz, DIN-Schiene/Panelmontage, 690V, 3PST-NO, 3-polig, 11kW, Größe S0
tariffCode: 85364900
Schaltleistung, AC1: 40kW
rohsCompliant: YES
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Schaltstrom AC3: 13A
Laststrom, induktiv: -
usEccn: EAR99
Schaltstrom AC1: 40A
Schaltleistung, AC3: 11kW
DC-Nennspannung Spule: 24V
euEccn: NLR
Laststrom, ohmsch: -
AC-Nennspannung Spule: -
Relaismontage: DIN-Schiene, Panelmontage
Betriebsspannung: 690V