Produkte > SIEMENS > 3RT2028-1BB40
3RT2028-1BB40
3RT2028-1BB40 SIEMENS
Hersteller: SIEMENS
Category: Contactors - Main modules
Description: Contactor: 3-pole; NO x3; Auxiliary contacts: NO + NC; 24VDC; 40A
Type of contactor: 3-pole
Contacts configuration: NO x3
Integrated auxiliary contacts: NO + NC
Control voltage: 24V DC
Max. operating current: 40A
Mounting: for DIN rail mounting; on panel
Manufacturer series: 3RT20
Leads: screw terminals
Insulation voltage: 690V
Size: S0
Auxiliary contacts current: 10A
Operating temperature: -25...60°C
auf Bestellung 17 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details 3RT2028-1BB40 SIEMENS
Description: SIEMENS - 3RT20281BB40 - Schütz, 21 A, DIN-Schiene, Panelmontage, 690 VAC, 3PST-NO, 3-polig, 18.5 kW, tariffCode: 85364900, Schaltleistung, AC1: -, rohsCompliant: YES, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Schaltstrom AC3: 21A, Laststrom, induktiv: 21A, usEccn: EAR99, Schaltstrom AC1: 42A, Schaltleistung, AC3: 18.5kW, DC-Nennspannung Spule: 24V, euEccn: NLR, Laststrom, ohmsch: 42A, AC-Nennspannung Spule: -, Relaismontage: DIN-Schiene, Panelmontage, Betriebsspannung: 690VAC, Produktpalette: SIRIUS 3RT2, productTraceability: No, Kontaktkonfiguration: 3PST-NO, Anzahl der Pole: 3-polig.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
3RT20281BB40 3RT20281BB40 Hersteller : Siemens e9a1791d3818579db67184c5442e660d29d973f4.pdf Description: CONTACTOR S0 38A 24VDC 1NO/1NC S
Features: Auxiliary Contacts
Packaging: Bulk
Mounting Type: Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage: 24VDC
Operating Temperature: -25°C ~ 60°C
Termination Style: Screw Terminal
Contact Form: 3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current): 38 A
Switching Voltage: 690VAC - Max
Must Operate Voltage: 19.2 VDC
auf Bestellung 62 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
3RT20281BB40 3RT20281BB40 Hersteller : Siemens 3RT20281BB40_datasheet_en.pdf Contactors - Electromechanical CONTACTOR S0 38A 24VDC 1NO/1NC SCRW
auf Bestellung 5 Stücke:
3RT20281BB40 3RT20281BB40 Hersteller : SIEMENS DatasheetService?format=PDF&caller=EGH&mlfbs=3RT20281BB40&language=de Description: SIEMENS - 3RT20281BB40 - Schütz, 21 A, DIN-Schiene, Panelmontage, 690 VAC, 3PST-NO, 3-polig, 18.5 kW
tariffCode: 85364900
Schaltleistung, AC1: -
rohsCompliant: YES
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Schaltstrom AC3: 21A
Laststrom, induktiv: 21A
usEccn: EAR99
Schaltstrom AC1: 42A
Schaltleistung, AC3: 18.5kW
DC-Nennspannung Spule: 24V
euEccn: NLR
Laststrom, ohmsch: 42A
AC-Nennspannung Spule: -
Relaismontage: DIN-Schiene, Panelmontage
Betriebsspannung: 690VAC