409DMQ135
409DMQ135 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
409DMQ.pdf
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE MOD SCHOTTKY 135V TO-244AB
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-244AB
Mounting Type: Chassis Mount
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology: Schottky
Diode Configuration: 1 Pair Series Connection
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 400A
Supplier Device Package: TO-244AB
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C
Part Status: Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 135 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.21 V @ 400 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 6 mA @ 135 V
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details 409DMQ135 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE MOD SCHOTTKY 135V TO-244AB, Packaging: Bulk, Package / Case: TO-244AB, Mounting Type: Chassis Mount, Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io), Technology: Schottky, Diode Configuration: 1 Pair Series Connection, Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 400A, Supplier Device Package: TO-244AB, Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C, Part Status: Obsolete, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 135 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.21 V @ 400 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 6 mA @ 135 V.
Weitere Produktangebote 409DMQ135
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
409DMQ135 409DMQ135 Hersteller : SMC Diode Solutions 409DMQ135-150%20N1502%20REV.A.pdf Description: DIODE MOD SCHOTT 135V 200A PRM4
Packaging: Box
Package / Case: PRM4
Mounting Type: Chassis Mount
Technology: Schottky
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 200A
Supplier Device Package: PRM4 (Isolated)
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°C
Part Status: Active
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.03 V @ 200 A
Produkt ist nicht verfügbar
Description: Module: diode; double series; 135V; If: 200Ax2; PRM4-ISO; screw
Features of semiconductor devices: Schottky
Electrical mounting: screw
Mechanical mounting: screw
Load current: 200A x2
Max. off-state voltage: 135V
Max. load current: 400A