40CPQ060 (VS-40CPQ060PBF) 40CPQ060 (VS-40CPQ060PBF)
Produktcode: 84935
zu Favoriten hinzufügen Lieblingsprodukt
Hersteller : IR 40cpq060-datasheet.pdf Dioden, Diodenbrücken, Zenerdioden > Schottkydioden
Gehäuse: TO-247AC (TO-3P)
Vrrm(V): 60
If(A): 40
VF@IF: 0,49
Монтаж: THT
Імпульсний струм, Ifsm: 320 A
Produkt ist nicht verfügbar
Anzahl Preis
40CPQ060 40CPQ060 Hersteller : Vishay General Semiconductor - Diodes Division 40CPQ050%2C60.pdf Description: DIODE ARR SCHOTT 60V 20A TO247AC
Mounting Type: Through Hole
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology: Schottky
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 20A
Supplier Device Package: TO-247AC
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 530 mV @ 20 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 1.7 mA @ 60 V
Produkt ist nicht verfügbar
40CPQ060 Hersteller : SMC DIODE SOLUTIONS 40CPQ050%2C60.pdf Category: THT Schottky diodes
Description: Diode: Schottky rectifying; THT; 60V; 40A; TO247AD; Ufmax: 0.68V
Type of diode: Schottky rectifying
Mounting: THT
Max. off-state voltage: 60V
Load current: 40A
Semiconductor structure: common cathode; double
Case: TO247AD
Max. forward voltage: 0.68V
Max. forward impulse current: 380A
Kind of package: tube
Leakage current: 1.7mA
Capacitance: 1.6nF