Produkte > NEXPERIA > 74LVC240ADB,112
74LVC240ADB,112
74LVC240ADB,112 NEXPERIA
74LVC240A.pdf
Hersteller: NEXPERIA
Category: Buffers, transceivers, drivers
Description: IC: digital; buffer,inverting,line driver; Ch: 8; CMOS,TTL; SMD
Type of integrated circuit: digital
Kind of integrated circuit: buffer; inverting; line driver
Case: SSOP20
Operating temperature: -40...125°C
Kind of package: tube
Technology: CMOS; TTL
Family: LVC
Integrated circuit features: 5V tolerant on inputs/outputs
Mounting: SMD
Kind of output: 3-state
Supply voltage: 1.2...3.6V DC
Number of channels: 8
auf Bestellung 99 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 99
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details 74LVC240ADB,112 NEXPERIA
Category: Buffers, transceivers, drivers, Description: IC: digital; buffer,inverting,line driver; Ch: 8; CMOS,TTL; SMD, Type of integrated circuit: digital, Kind of integrated circuit: buffer; inverting; line driver, Case: SSOP20, Operating temperature: -40...125°C, Kind of package: tube, Technology: CMOS; TTL, Family: LVC, Integrated circuit features: 5V tolerant on inputs/outputs, Mounting: SMD, Kind of output: 3-state, Supply voltage: 1.2...3.6V DC, Number of channels: 8.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
auf Bestellung 5940 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 682
tariffCode: 85423990
productTraceability: No
rohsCompliant: YES
euEccn: NLR
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
usEccn: EAR99
SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
auf Bestellung 5940 Stücke:
74LVC240ADB,112 74LVC240ADB,112 Hersteller : Nexperia USA Inc. 74LVC240A.pdf Description: IC BUFFER INVERTING 3.6V 20-SSOP
Packaging: Tube
Package / Case: 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Output Type: 3-State
Mounting Type: Surface Mount
Number of Elements: 2
Logic Type: Buffer, Inverting
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply: 1.2V ~ 3.6V
Number of Bits per Element: 4
Current - Output High, Low: 24mA, 24mA
Supplier Device Package: 20-SSOP
Part Status: Obsolete
Produkt ist nicht verfügbar
74LVC240ADB,112 Hersteller : Nexperia 74LVC240A.pdf Buffers & Line Drivers 3.3V OCTAL 3-S BUF