Produkte > ANALOG DEVICES, INC. > AD5542ABRUZ-REEL7
AD5542ABRUZ-REEL7
AD5542ABRUZ-REEL7 Analog Devices, Inc.
376704835947105ad5512a_5542a.pdf
Hersteller: Analog Devices, Inc.
DAC 1-CH Segment 16-bit 16-Pin TSSOP T/R
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details AD5542ABRUZ-REEL7 Analog Devices, Inc.
Description: IC DAC 16BIT V-OUT 16TSSOP, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width), Output Type: Voltage - Unbuffered, Mounting Type: Surface Mount, Number of Bits: 16, Data Interface: SPI, DSP, Reference Type: External, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Voltage - Supply, Analog: 2.7V ~ 5.5V, Voltage - Supply, Digital: 2.7V ~ 5.5V, Settling Time: 1µs (Typ), Supplier Device Package: 16-TSSOP, Architecture: R-2R, Number of D/A Converters: 1, INL/DNL (LSB): ±0.5, ±0.5, Differential Output: No, DigiKey Programmable: Not Verified.
Weitere Produktangebote AD5542ABRUZ-REEL7
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
AD5542ABRUZ-REEL7 AD5542ABRUZ-REEL7 Hersteller : Analog Devices Inc. AD5512A_5542A.pdf Description: IC DAC 16BIT V-OUT 16TSSOP
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Reference Type: External
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Voltage - Supply, Analog: 2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Digital: 2.7V ~ 5.5V
Settling Time: 1µs (Typ)
Supplier Device Package: 16-TSSOP
DigiKey Programmable: Not Verified
Produkt ist nicht verfügbar
Packaging: Cut Tape (CT)
Reference Type: External
Settling Time: 1µs (Typ)
AD5542ABRUZ-REEL7 AD5542ABRUZ-REEL7 Hersteller : Analog Devices AD5512A_5542A-3118263.pdf Digital to Analog Converters - DAC 2.7 V to 5.5 V, Serial-Input, Voltage-Output, 16-Bit nanoDAC in 10-lead LFCSP, 16-lead 3 mm x 3 mm LFCSP, and 16-lead TSSOP