AD8300ANZ
AD8300ANZ Analog Devices Inc.
AD8300.pdf
Hersteller: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 12BIT V-OUT 8DIP
Packaging: Tube
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Output Type: Voltage - Buffered
Mounting Type: Through Hole
Number of Bits: 12
Data Interface: SPI, DSP
Reference Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Voltage - Supply, Analog: 2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Digital: 2.7V ~ 5.5V
Settling Time: 14µs (Typ)
Supplier Device Package: 8-PDIP
Architecture: R-2R
Number of D/A Converters: 1
INL/DNL (LSB): ±0.5, ±0.5
Differential Output: No
Part Status: Active
DigiKey Programmable: Not Verified
auf Bestellung 14 Stücke:
Produktbewertung abgeben
Technische Details AD8300ANZ Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 12BIT V-OUT 8DIP, Packaging: Tube, Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm), Output Type: Voltage - Buffered, Mounting Type: Through Hole, Number of Bits: 12, Data Interface: SPI, DSP, Reference Type: Internal, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Voltage - Supply, Analog: 2.7V ~ 5.5V, Voltage - Supply, Digital: 2.7V ~ 5.5V, Settling Time: 14µs (Typ), Supplier Device Package: 8-PDIP, Architecture: R-2R, Number of D/A Converters: 1, INL/DNL (LSB): ±0.5, ±0.5, Differential Output: No, Part Status: Active, DigiKey Programmable: Not Verified.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
AD8300ANZ AD8300ANZ Hersteller : Analog Devices AD8300.pdf Digital to Analog Converters - DAC +3V SINGLE SUPPLY DAC