Produkte > ANALOG DEVICES INC. > ADP1740ACPZ-1.8-R7
ADP1740ACPZ-1.8-R7
ADP1740ACPZ-1.8-R7 Analog Devices Inc.
ADP1740_1741.pdf
Hersteller: Analog Devices Inc.
Description: IC REG LINEAR 1.8V 2A 16-LFCSP
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 16-WQFN Exposed Pad, CSP
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 2A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Output Configuration: Positive
Voltage - Input (Max): 3.6V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: 16-LFCSP (4x4)
Voltage - Output (Min/Fixed): 1.8V
Control Features: Enable, Power Good, Soft Start
Voltage Dropout (Max): 0.28V @ 2A
Protection Features: Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Current - Quiescent (Iq): 800 µA
Current - Supply (Max): 1.8 mA
auf Bestellung 1500 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 1500
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ADP1740ACPZ-1.8-R7 Analog Devices Inc.
Description: IC REG LINEAR 1.8V 2A 16-LFCSP, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: 16-WQFN Exposed Pad, CSP, Output Type: Fixed, Mounting Type: Surface Mount, Current - Output: 2A, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Output Configuration: Positive, Voltage - Input (Max): 3.6V, Number of Regulators: 1, Supplier Device Package: 16-LFCSP (4x4), Voltage - Output (Min/Fixed): 1.8V, Control Features: Enable, Power Good, Soft Start, Voltage Dropout (Max): 0.28V @ 2A, Protection Features: Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Current - Quiescent (Iq): 800 µA, Current - Supply (Max): 1.8 mA.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
ADP1740ACPZ-1.8-R7 ADP1740ACPZ-1.8-R7 Hersteller : Analog Devices ADP1740_1741.pdf LDO Voltage Regulators 2A LDO Fix V-out Family
auf Bestellung 1301 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
ADP1740ACPZ-1.8-R7 ADP1740ACPZ-1.8-R7 Hersteller : Analog Devices Inc. ADP1740_1741.pdf Description: IC REG LINEAR 1.8V 2A 16-LFCSP
Packaging: Cut Tape (CT)
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 2A
Output Configuration: Positive
Voltage - Input (Max): 3.6V
Number of Regulators: 1
Current - Supply (Max): 1.8 mA