Produkte > ANALOG DEVICES INC. > ADP5310AREZN-255R7
ADP5310AREZN-255R7
ADP5310AREZN-255R7 Analog Devices Inc.
ADP5310.pdf
Hersteller: Analog Devices Inc.
Description: IC REG BCK ADJ/0.8V TRPL 16TSSOP
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Output Type: Adjustable (Fixed)
Mounting Type: Surface Mount
Number of Outputs: 3
Function: Step-Down
Current - Output: 50mA, 300mA, 800mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration: Positive
Frequency - Switching: 400kHz ~ 1.4MHz
Voltage - Input (Max): 15V
Topology: Buck
Supplier Device Package: 16-TSSOP-EP
Synchronous Rectifier: Yes
Voltage - Output (Max): 5V
Voltage - Input (Min): 2.7V
Voltage - Output (Min/Fixed): 0.8V (2.55V)