AGQ210A12X
AGQ210A12X Panasonic Electric Works
mech_eng_gqth.pdf
Hersteller: Panasonic Electric Works
Description: RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Packaging: Bulk
Mounting Type: Surface Mount
Coil Voltage: 12VDC
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Termination Style: Gull Wing
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 8.3 mA
Coil Type: Latching, Single Coil
Seal Rating: Sealed - Fully
Contact Material: Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current): 2 A
Switching Voltage: 125VAC, 110VDC - Max
Must Operate Voltage: 9 VDC
Produktbewertung abgeben
Technische Details AGQ210A12X Panasonic Electric Works
Category: Miniature Electromagnetic Relays, Description: Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 2A; GQ, Type of relay: electromagnetic, Contacts configuration: DPDT, Rated coil voltage: 12V DC, Contact current max.: 2A, AC contacts rating @R: 0.3A / 125V AC, DC contacts rating @R: 2A / 30V DC, Manufacturer series: GQ, Relay variant: bistable; miniature; signal, Mounting: SMT, Coil resistance: 1.44kΩ, Operate time: 4ms, Body dimensions: 10.6x7.2x5.4mm, Coil power consumption: 100mW, Mechanical durability: 50000000 cycles, Contact resistance: 100Ω, Electrical life: 50000 cycles, Contact material: AgPd, Coil current: 8.3mA, Leads: for PCB, Operating temperature: -40...85°C.
Weitere Produktangebote AGQ210A12X
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
Produkt ist nicht verfügbar
AGQ210A12X Hersteller : PANASONIC mech_eng_gqth.pdf Category: Miniature Electromagnetic Relays
Description: Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 2A; GQ
Type of relay: electromagnetic
Contacts configuration: DPDT
Rated coil voltage: 12V DC
Contact current max.: 2A
AC contacts rating @R: 0.3A / 125V AC
DC contacts rating @R: 2A / 30V DC
Manufacturer series: GQ
Relay variant: bistable; miniature; signal
Mounting: SMT
Coil resistance: 1.44kΩ
Operate time: 4ms
Body dimensions: 10.6x7.2x5.4mm
Coil power consumption: 100mW
Mechanical durability: 50000000 cycles
Contact resistance: 100Ω
Electrical life: 50000 cycles
Contact material: AgPd
Coil current: 8.3mA
Leads: for PCB
Operating temperature: -40...85°C