AGQ21T12
AGQ21T12 Panasonic Industrial Devices
mech_eng_gqth.pdf
Hersteller: Panasonic Industrial Devices
Low Signal Relays - PCB 12V 100mW 10.60x7.20x5.20mm
auf Bestellung 12 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details AGQ21T12 Panasonic Industrial Devices
Category: Miniature Electromagnetic Relays, Description: Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 2A; GQ, Type of relay: electromagnetic, Contacts configuration: DPDT, Rated coil voltage: 12V DC, Contact current max.: 2A, AC contacts rating @R: 0.3A / 125V AC, DC contacts rating @R: 2A / 30V DC, Manufacturer series: GQ, Relay variant: bistable; miniature; signal, Mounting: PCB, Coil resistance: 1.44kΩ, Operate time: 4ms, Body dimensions: 10.6x7.2x5.2mm, Coil power consumption: 100mW, Mechanical durability: 50000000 cycles, Contact resistance: 100Ω, Electrical life: 100000 cycles, Contact material: AgNi + Au, Coil current: 8.3mA, Leads: for PCB, Operating temperature: -40...85°C.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
AGQ21T12 AGQ21T12 Hersteller : Panasonic Electric Works mech_eng_gqth.pdf Description: RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 12VDC
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Termination Style: PC Pin
Approval Agency: BSI, cURus
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 8.3 mA
Coil Type: Latching, Single Coil
Contact Material: Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current): 2 A
Switching Voltage: 125VAC, 110VDC - Max
Must Operate Voltage: 9 VDC
Operate Time: 4 ms
Release Time: 4 ms
Load - Max Switching: 250VA, 220W
auf Bestellung 138 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 2
AGQ21T12 AGQ21T12 Hersteller : PANASONIC mech_eng_gqth.pdf?f_cd=403021 Description: PANASONIC - AGQ21T12 - Signalrelais, 12 VDC, DPDT, 2 A, GQ Series, Durchsteckmontage, Bistabile Einzelspule
tariffCode: 85364110
rohsCompliant: YES
Relaisanschlüsse: Lötanschlüsse
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Spulentyp: Bistabile Einzelspule
Kontaktmaterial: Silber-Nickel
isCanonical: Y
Kontaktstrom: 2A
usEccn: EAR99
Spulenwiderstand: 1.44kohm
euEccn: NLR
Kontaktspannung V DC: 110V
Relaismontage: Durchsteckmontage
Produktpalette: GQ Series
productTraceability: No
Spulenspannung: 12VDC
Kontaktkonfiguration: DPDT
Kontaktspannung V AC: 125V
SVHC: To Be Advised
auf Bestellung 50 Stücke:
AGQ21T12 Hersteller : PANASONIC mech_eng_gqth.pdf Category: Miniature Electromagnetic Relays
Description: Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 2A; GQ
Type of relay: electromagnetic
Contacts configuration: DPDT
Rated coil voltage: 12V DC
Contact current max.: 2A
AC contacts rating @R: 0.3A / 125V AC
DC contacts rating @R: 2A / 30V DC
Manufacturer series: GQ
Relay variant: bistable; miniature; signal
Mounting: PCB
Coil resistance: 1.44kΩ
Operate time: 4ms
Body dimensions: 10.6x7.2x5.2mm
Coil power consumption: 100mW
Mechanical durability: 50000000 cycles
Contact resistance: 100Ω
Electrical life: 100000 cycles
Contact material: AgNi + Au
Coil current: 8.3mA
Leads: for PCB
Operating temperature: -40...85°C