AGQ21T24
AGQ21T24 Panasonic Electric Works
mech_eng_gqth.pdf
Hersteller: Panasonic Electric Works
Description: RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 24VDC
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Termination Style: PC Pin
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 5 mA
Coil Type: Latching, Single Coil
Contact Material: Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current): 2 A
Switching Voltage: 125VAC, 110VDC - Max
Must Operate Voltage: 18 VDC
Operate Time: 4 ms
Release Time: 4 ms
Part Status: Active
Approval Agency: BSI, cURus
Load - Max Switching: 250VA, 220W
auf Bestellung 100 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 3
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details AGQ21T24 Panasonic Electric Works
Category: Miniature Electromagnetic Relays, Description: Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 24VDC; Icontacts max: 2A; GQ, Type of relay: electromagnetic, Contacts configuration: DPDT, Rated coil voltage: 24V DC, Contact current max.: 2A, AC contacts rating @R: 0.3A / 125V AC, DC contacts rating @R: 2A / 30V DC, Manufacturer series: GQ, Relay variant: bistable; miniature; signal, Mounting: PCB, Coil resistance: 4.8kΩ, Operate time: 4ms, Body dimensions: 10.6x7.2x5.2mm, Coil power consumption: 120mW, Mechanical durability: 50000000 cycles, Contact resistance: 100Ω, Electrical life: 100000 cycles, Contact material: AgNi + Au, Coil current: 5mA, Leads: for PCB, Operating temperature: -40...85°C.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
AGQ21T24 AGQ21T24 Hersteller : Panasonic Industrial Devices mech_eng_gqth.pdf Low Signal Relays - PCB 24V 120mW 10.60x7.20x5.20mm
auf Bestellung 45 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
AGQ21T24 AGQ21T24 Hersteller : Panasonic mechenggqth.pdf Signal Relay 24VDC 2DC/2AAC DPDT(10.6x7.2x5.2)mm THT
Produkt ist nicht verfügbar
AGQ21T24 Hersteller : PANASONIC mech_eng_gqth.pdf Category: Miniature Electromagnetic Relays
Description: Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 24VDC; Icontacts max: 2A; GQ
Type of relay: electromagnetic
Contacts configuration: DPDT
Rated coil voltage: 24V DC
Contact current max.: 2A
AC contacts rating @R: 0.3A / 125V AC
DC contacts rating @R: 2A / 30V DC
Manufacturer series: GQ
Relay variant: bistable; miniature; signal
Mounting: PCB
Coil resistance: 4.8kΩ
Operate time: 4ms
Body dimensions: 10.6x7.2x5.2mm
Coil power consumption: 120mW
Mechanical durability: 50000000 cycles
Contact resistance: 100Ω
Electrical life: 100000 cycles
Contact material: AgNi + Au
Coil current: 5mA
Leads: for PCB
Operating temperature: -40...85°C