Produkte > PANASONIC > ALFG2PF18
ALFG2PF18
ALFG2PF18 Panasonic
293_fileversion.pdf
Hersteller: Panasonic
Power Relay 18VDC 31A SPST-NO(30.1mm 15.7mm 23.3mm) THT
auf Bestellung 285 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 8
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ALFG2PF18 Panasonic
Category: Power Electromagnetic Relays, Description: Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 18VDC; Icontacts max: 31A, Type of relay: electromagnetic, Relay variant: miniature; monostable; power, Mounting: PCB, Operating temperature: -40...60°C, Terminal pitch: 12mm, Operate time: 20ms, Contact resistance: 100Ω, Body dimensions: 30.1x15.7x23.3mm, Coil resistance: 230Ω, Coil current: 78mA, Contact current max.: 31A, Coil power consumption: 1.4W, Rated coil voltage: 18V DC, AC contacts rating @R: 31A / 250V AC, Electrical life: 30000 cycles, Mechanical durability: 1000000 cycles, Contact material: AgSnO2, Leads: for PCB, Contacts configuration: SPST-NO.
Weitere Produktangebote ALFG2PF18
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
ALFG2PF18 ALFG2PF18 Hersteller : Panasonic 293_fileversion.pdf Power Relay 18VDC 31A SPST-NO(30.1mm 15.7mm 23.3mm) THT
Produkt ist nicht verfügbar
ALFG2PF18 ALFG2PF18 Hersteller : Panasonic Electric Works 293 Description: RELAY GEN PURPOSE SPST 31A 18V
Packaging: Bulk
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 18VDC
Operating Temperature: -40°C ~ 60°C
Termination Style: PC Pin
Approval Agency: cURus, VDE
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 78 mA
Coil Type: Non Latching
Contact Material: Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current): 31 A
Switching Voltage: 250VAC - Max
Must Release Voltage: 1.8 VDC
Must Operate Voltage: 12.6 VDC
Operate Time: 20 ms
Release Time: 10 ms
Coil Insulation: Class F
Load - Max Switching: 7750VA
Produkt ist nicht verfügbar
ALFG2PF18 ALFG2PF18 Hersteller : Panasonic Industrial Devices 293 General Purpose Relays 1 Form A Hh Cap 31A 18volts
ALFG2PF18 Hersteller : PANASONIC 293 Category: Power Electromagnetic Relays
Description: Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 18VDC; Icontacts max: 31A
Type of relay: electromagnetic
Relay variant: miniature; monostable; power
Mounting: PCB
Operating temperature: -40...60°C
Terminal pitch: 12mm
Operate time: 20ms
Contact resistance: 100Ω
Body dimensions: 30.1x15.7x23.3mm
Coil resistance: 230Ω
Coil current: 78mA
Contact current max.: 31A
Coil power consumption: 1.4W
Rated coil voltage: 18V DC
AC contacts rating @R: 31A / 250V AC