APTDC40H1201G
APTDC40H1201G Microsemi Corporation
Hersteller: Microsemi Corporation
Description: BRIDGE RECT 1PHASE 1.2KV 40A SP1
Packaging: Bulk
Package / Case: SP1
Mounting Type: Chassis Mount
Diode Type: Single Phase
Operating Temperature: -40°C ~ 175°C (TJ)
Technology: Silicon Carbide Schottky
Supplier Device Package: SP1
Voltage - Peak Reverse (Max): 1.2 kV
Current - Average Rectified (Io): 40 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.8 V @ 40 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 800 µA @ 1200 V
Produktbewertung abgeben
Technische Details APTDC40H1201G Microsemi Corporation
Description: BRIDGE RECT 1PHASE 1.2KV 40A SP1, Packaging: Bulk, Package / Case: SP1, Mounting Type: Chassis Mount, Diode Type: Single Phase, Operating Temperature: -40°C ~ 175°C (TJ), Technology: Silicon Carbide Schottky, Supplier Device Package: SP1, Voltage - Peak Reverse (Max): 1.2 kV, Current - Average Rectified (Io): 40 A, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.8 V @ 40 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 800 µA @ 1200 V.