ARA-120-AHE
ARA-120-AHE Mueller Electric Co
ARA_Series.pdf
Hersteller: Mueller Electric Co
Description: RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 120V
Features: Lighted Indicator
Packaging: Box
Mounting Type: Chassis Mount
Coil Voltage: 120VAC/DC
Operating Temperature: -20°C ~ 55°C
Termination Style: Screw Terminal
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Form: SPST-NO (1 Form A) x 3
Contact Rating (Current): 5 A
Switching Voltage: 120VAC - Nom