Produkte > MICROCHIP TECHNOLOGY > AT32UC3A3256-ALUT
AT32UC3A3256-ALUT
AT32UC3A3256-ALUT MICROCHIP TECHNOLOGY
GBNG-15KQFZ896.pdf
Hersteller: MICROCHIP TECHNOLOGY
Category: 32-bit AVR32 family
Description: IC: AVR32 microcontroller; LQFP144; 3÷3.6VDC; Ext.inter: 110
Memory: 128kB SRAM; 256kB FLASH
Clock frequency: 84MHz
Interface: eMMC; I2C x2; I2S; JTAG; LIN x4; NAND; SD; SPI x6; UART x4; USB device; USB OTG
Supply voltage: 3...3.6V DC
Family: AVR32
Operating temperature: -40...85°C
Number of 16bit D/A converters: 2
Number of PWM channels: 12
Number of 16bit timers: 6
Number of input capture channels: 12
Number of 10bit A/D converters: 8
Number of external interrupts: 110
Number of output compare channels: 18
Kind of core: 32-bit
Integrated circuit features: 32kHz resonator for RTC; MPU; RTC; watchdog
Type of integrated circuit: AVR32 microcontroller
Mounting: SMD
USB speed: Hi-Speed
Kind of package: in-tray
Case: LQFP144
auf Bestellung 45 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 4
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details AT32UC3A3256-ALUT MICROCHIP TECHNOLOGY
Category: 32-bit AVR32 family, Description: IC: AVR32 microcontroller; LQFP144; 3÷3.6VDC; Ext.inter: 110, Memory: 128kB SRAM; 256kB FLASH, Clock frequency: 84MHz, Interface: eMMC; I2C x2; I2S; JTAG; LIN x4; NAND; SD; SPI x6; UART x4; USB device; USB OTG, Supply voltage: 3...3.6V DC, Family: AVR32, Operating temperature: -40...85°C, Number of 16bit D/A converters: 2, Number of PWM channels: 12, Number of 16bit timers: 6, Number of input capture channels: 12, Number of 10bit A/D converters: 8, Number of external interrupts: 110, Number of output compare channels: 18, Kind of core: 32-bit, Integrated circuit features: 32kHz resonator for RTC; MPU; RTC; watchdog, Type of integrated circuit: AVR32 microcontroller, Mounting: SMD, USB speed: Hi-Speed, Kind of package: in-tray, Case: LQFP144.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
Packaging: Tray
Package / Case: 144-LQFP
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 66MHz
Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
RAM Size: 128K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 32-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.75V ~ 3.6V
Connectivity: EBI/EMI, I2C, IrDA, Memory Card, SPI, SSC, UART/USART, USB OTG
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, WDT
Supplier Device Package: 144-LQFP (20x20)
Part Status: Active
Number of I/O: 110
DigiKey Programmable: Not Verified
auf Bestellung 264 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
auf Bestellung 1060 Stücke:
AT32UC3A3256-ALUT AT32UC3A3256-ALUT Hersteller : Microchip Technology 9doc32072.pdf MCU 32-bit AVR RISC 256KB Flash 1.85V/3.3V 144-Pin LQFP Tray
auf Bestellung 200 Stücke:
Mindestbestellmenge: 6
auf Bestellung 45 Stücke:
Mindestbestellmenge: 5
auf Bestellung 5 Stücke:
tariffCode: 85423190
rohsCompliant: YES
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
usEccn: 3A991.a.2
Betriebstemperatur, min.: -40°C
ADC-Kanäle: 8Kanäle
Programmspeichergröße: 256KB
Versorgungsspannung, min.: 1.65V
Betriebsfrequenz, max.: 66MHz
euEccn: NLR
RAM-Speichergröße: 128KB
Anzahl der Ein-/Ausgänge: 110I/O(s)
Anzahl der Pins: 144Pin(s)
productTraceability: Yes-Date/Lot Code
Versorgungsspannung, max.: 1.95V
Betriebstemperatur, max.: 85°C
auf Bestellung 30 Stücke:
auf Bestellung 6 Stücke:
auf Bestellung 5 Stücke:
auf Bestellung 6 Stücke:
AT32UC3A3256-ALUT Hersteller : Atmel 32072s.pdf 256kB-FL 128kB-RAM 110I/O 1.8/3.3V 84MHz 6xtimer 8A/D 4UART 2SPI 2TWI USB EBI AT32UC3A3256-ALUT 32UC3a3256alut
Anzahl je Verpackung: 3 Stücke
auf Bestellung 3 Stücke:
Lieferzeit 7-14 Tag (e)
Mindestbestellmenge: 3