Produkte > MICROCHIP TECHNOLOGY > AT89LP6440-20PU
AT89LP6440-20PU
AT89LP6440-20PU MICROCHIP TECHNOLOGY
GBNG-15KQFZ896.pdf
Hersteller: MICROCHIP TECHNOLOGY
Category: 8-bit 8051 family
Description: IC: microcontroller 8051; Interface: I2C,SPI,UART; 2.4÷3.6VDC
Type of integrated circuit: microcontroller 8051
Case: DIP40
Mounting: THT
Kind of package: tube
Number of 16bit timers: 3
Supply voltage: 2.4...3.6V DC
Number of 10bit A/D converters: 8
Number of inputs/outputs: 38
Memory: 4.25kB SRAM; 8kB EEPROM; 64kB FLASH
Kind of core: 8-bit
Family: AT89
Interface: I2C; SPI; UART
auf Bestellung 104 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 12
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details AT89LP6440-20PU MICROCHIP TECHNOLOGY
Description: IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP, Packaging: Bulk, Package / Case: 40-DIP (0.600", 15.24mm), Mounting Type: Through Hole, Speed: 20MHz, Program Memory Size: 64KB (64K x 8), RAM Size: 4.25K x 8, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Oscillator Type: Internal, Program Memory Type: FLASH, EEPROM Size: 8K x 8, Core Processor: 8051, Data Converters: A/D 8x10b, Core Size: 8-Bit, Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.4V ~ 3.6V, Connectivity: I2C, SPI, UART/USART, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, Supplier Device Package: 40-PDIP, Part Status: Active, Number of I/O: 38, DigiKey Programmable: Not Verified.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
auf Bestellung 190 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
AT89LP6440-20PU AT89LP6440-20PU Hersteller : Microchip Technology doc3706.pdf MCU 8-bit 8051 CISC 64KB Flash 2.5V/3.3V 40-Pin PDIP W Tube
auf Bestellung 106 Stücke:
Mindestbestellmenge: 15
Packaging: Bulk
Package / Case: 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Mounting Type: Through Hole
Speed: 20MHz
Program Memory Size: 64KB (64K x 8)
RAM Size: 4.25K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 8K x 8
Core Processor: 8051
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.4V ~ 3.6V
Connectivity: I2C, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package: 40-PDIP
Part Status: Active
Number of I/O: 38
DigiKey Programmable: Not Verified
auf Bestellung 2011 Stücke:
Mindestbestellmenge: 46
auf Bestellung 31 Stücke:
Mindestbestellmenge: 13
AT89LP6440-20PU Hersteller : Atmel ATMLS05924-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw doc3706.pdf MCU 8-bit AT89 8051 CISC 64KB Flash 2.5V/3.3V 40-Pin PDIP
auf Bestellung 64 Stücke:
Mindestbestellmenge: 56
auf Bestellung 1947 Stücke:
Mindestbestellmenge: 56
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Speed: 20MHz
RAM Size: 4.25K x 8
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 8K x 8
Core Processor: 8051
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 8-Bit