Produkte > MICROCHIP TECHNOLOGY > AT90PWM161-16SNR
AT90PWM161-16SNR
AT90PWM161-16SNR Microchip Technology
doc7734.pdf
Hersteller: Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC
Packaging: Cut Tape (CT)
Package / Case: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 16MHz
Program Memory Size: 16KB (16K x 8)
RAM Size: 1K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA)
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 11x10b; D/A 1x10b
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V
Connectivity: SPI
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package: 20-SOIC
Part Status: Active
Number of I/O: 16
DigiKey Programmable: Not Verified
auf Bestellung 1389 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 10
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details AT90PWM161-16SNR Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width), Mounting Type: Surface Mount, Speed: 16MHz, Program Memory Size: 16KB (16K x 8), RAM Size: 1K x 8, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Oscillator Type: Internal, Program Memory Type: FLASH, EEPROM Size: 512 x 8, Core Processor: AVR, Data Converters: A/D 11x10b; D/A 1x10b, Core Size: 8-Bit, Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V, Connectivity: SPI, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, Supplier Device Package: 20-SOIC, Part Status: Active, Number of I/O: 16, DigiKey Programmable: Not Verified.
Weitere Produktangebote AT90PWM161-16SNR
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
Packaging: Tape & Reel (TR)
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 16MHz
RAM Size: 1K x 8
Core Processor: AVR
Core Size: 8-Bit
Connectivity: SPI
Part Status: Active
Number of I/O: 16
Produkt ist nicht verfügbar
AT90PWM161-16SNR AT90PWM161-16SNR Hersteller : Microchip Technology doc7734-1369127.pdf 8-bit Microcontrollers - MCU 16 MHz,SOIC,105oC Green, T&R