Produkte > IC > IC Mikrokontroller > AT90PWM3B-16SU Atmel
AT90PWM3B-16SU
AT90PWM3B-16SU Atmel
AT90PWM2, 3.pdf
Produktcode: 22552
zu Favoriten hinzufügen Lieblingsprodukt
Hersteller: Atmel
Gehäuse: SOIC-32
Kurzbeschreibung: AVR ISP-MC PWM 8K-Flash, 16MHz
Strom, V: 2,7...5,5V
Betriebstemperatur, °С: -40…+105°C
Робоча температура, °С: -40…+105°C
Produktbewertung abgeben
Technische Details AT90PWM3B-16SU Atmel
  • AVR MCU, 8K FLASH, 16MHZ, SOP32
  • Series:AT90
  • Flash Memory Size:8KB
  • EEPROM Memory Size:512Byte
  • RAM Memory Size:512Byte
  • No. of I/O Lines:53
  • No. of ADC Inputs:11
  • No. of Timers:2
  • No. of PWM Channels:6
  • Clock Frequency:16MHz
  • Interface Type:SPI, USART
  • Min Supply Voltage:2.7V
  • Max Supply Voltage:5.5V
  • Termination Type:SMD
  • Case Style:SOP
  • No. of Pins:32
  • Operating Temperature Range:-40`C to +105`C
  • Max Operating Temperature:105`C
  • Min Temperature Operating:-40`C
  • Base Number:90
  • IC Generic Number:3
  • Logic Function Number:90PWM3B
  • Memory Size:8 K
  • Memory Type:FLASH
  • No. of Bits:8
  • Digital IC Case Style:SOP
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
auf Bestellung 9 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Anzahl je Verpackung: 828 Stücke
verfügbar 200 Stücke:
Packaging: Tube
Package / Case: 32-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 16MHz
Program Memory Size: 8KB (8K x 8)
RAM Size: 512 x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA)
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 11x10b; D/A 1x10b
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V