Produkte > MICROCHIP TECHNOLOGY > AT90PWM81-16MN
AT90PWM81-16MN
AT90PWM81-16MN Microchip Technology
doc7734.pdf
Hersteller: Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN
Packaging: Tray
Package / Case: 32-VFQFN Exposed Pad
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 16MHz
Program Memory Size: 8KB (8K x 8)
RAM Size: 256 x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA)
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 11x10b; D/A 1x10b
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V
Connectivity: SPI
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT
Supplier Device Package: 32-VQFN (5x5)
Part Status: Active
Number of I/O: 20
DigiKey Programmable: Not Verified
auf Bestellung 1999 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 10
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details AT90PWM81-16MN Microchip Technology
Category: 8-bit AVR family, Description: IC: AVR microcontroller; QFN32; 2.7÷5.5VDC; Ext.inter: 3; Cmp: 3, Type of integrated circuit: AVR microcontroller, Case: QFN32, Clock frequency: 16MHz, Number of PWM channels: 6, Number of 16bit timers: 1, Mounting: SMD, Supply voltage: 2.7...5.5V DC, Operating temperature: -40...105°C, Number of external interrupts: 3, Memory: 256B SRAM; 512B EEPROM; 8kB FLASH, Interface: debugWIRE; SPI, Number of output compare channels: 8, Number of comparators: 3, Integrated circuit features: internal temperature sensor; watchdog, Number of input capture channels: 1, Family: AT90, Kind of package: in-tray, Kind of core: 8-bit, Number of 10bit D/A converters: 10, Number of 10bit A/D converters: 11, Quantity in set/package: 490pcs., Operating frequency: 16MHz, Terminal pitch: 0.5mm.
Weitere Produktangebote AT90PWM81-16MN
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
AT90PWM81-16MN AT90PWM81-16MN Hersteller : Microchip Technology doc77340.pdf MCU 8-bit AVR RISC 8KB Flash 3.3V/5V 32-Pin QFN EP Tray
Produkt ist nicht verfügbar
Packaging: Tray
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 16MHz
RAM Size: 256 x 8
Core Processor: AVR
Core Size: 8-Bit
Connectivity: SPI
Part Status: Active
Number of I/O: 20
Produkt ist nicht verfügbar
Description: IC: AVR microcontroller; QFN32; 2.7÷5.5VDC; Ext.inter: 3; Cmp: 3
Type of integrated circuit: AVR microcontroller
Case: QFN32
Clock frequency: 16MHz
Number of PWM channels: 6
Number of 16bit timers: 1
Mounting: SMD
Supply voltage: 2.7...5.5V DC
Operating temperature: -40...105°C
Number of external interrupts: 3
Memory: 256B SRAM; 512B EEPROM; 8kB FLASH
Interface: debugWIRE; SPI
Number of output compare channels: 8
Number of comparators: 3
Integrated circuit features: internal temperature sensor; watchdog
Number of input capture channels: 1
Family: AT90
Kind of package: in-tray
Kind of core: 8-bit
Number of 10bit D/A converters: 10
Number of 10bit A/D converters: 11
Quantity in set/package: 490pcs.
Operating frequency: 16MHz
Terminal pitch: 0.5mm