Produkte > ATMEL > ATMEGA164P-20PQ
ATMEGA164P-20PQ
ATMEGA164P-20PQ Atmel
MCHP-S-A0006919523-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw
Hersteller: Atmel
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
Packaging: Bulk
Package / Case: 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Mounting Type: Through Hole
Speed: 20MHz
Program Memory Size: 16KB (8K x 16)
RAM Size: 1K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V
Connectivity: I2C, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package: 40-PDIP
Number of I/O: 32
DigiKey Programmable: Not Verified
auf Bestellung 116 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 52
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATMEGA164P-20PQ Atmel
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP, Packaging: Bulk, Package / Case: 40-DIP (0.600", 15.24mm), Mounting Type: Through Hole, Speed: 20MHz, Program Memory Size: 16KB (8K x 16), RAM Size: 1K x 8, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Oscillator Type: Internal, Program Memory Type: FLASH, EEPROM Size: 512 x 8, Core Processor: AVR, Data Converters: A/D 8x10b, Core Size: 8-Bit, Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V, Connectivity: I2C, SPI, UART/USART, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, Supplier Device Package: 40-PDIP, Number of I/O: 32, DigiKey Programmable: Not Verified.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
auf Bestellung 116 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 66
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Speed: 20MHz
RAM Size: 1K x 8
Core Size: 8-Bit
Number of I/O: 32
Produkt ist nicht verfügbar
ATMEGA164P-20PQ ATMEGA164P-20PQ Hersteller : Microchip Technology Atmel_42742_ATmega164P_Datasheet-1314079.pdf 8-bit Microcontrollers - MCU AVR 16KB, 512B EE 20MHz 1KB SRAM, 5V