Produkte > ATMEL > ATMEGA164PV-10PQ
ATMEGA164PV-10PQ
ATMEGA164PV-10PQ Atmel
MCHP-S-A0006919523-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw
Hersteller: Atmel
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
Packaging: Bulk
Package / Case: 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Mounting Type: Through Hole
Speed: 10MHz
Program Memory Size: 16KB (8K x 16)
RAM Size: 1K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 512 x 8
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
Connectivity: I2C, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package: 40-PDIP
Number of I/O: 32
DigiKey Programmable: Not Verified
auf Bestellung 651 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 52
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATMEGA164PV-10PQ Atmel
Category: 8-bit AVR family, Description: IC: AVR microcontroller; DIP40; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 32; Cmp: 1, Type of integrated circuit: AVR microcontroller, Case: DIP40, Clock frequency: 20MHz, Number of inputs/outputs: 32, Number of PWM channels: 6, Number of 16bit timers: 1, Mounting: THT, Operating temperature: -40...85°C, Operating frequency: 10MHz, Number of external interrupts: 32, Interface: I2C; JTAG; SPI x3; UART x2, Memory: 512B EEPROM; 1kB SRAM; 16kB FLASH, Number of output compare channels: 6, Number of comparators: 1, Integrated circuit features: 32kHz resonator for RTC; picoPower mode; watchdog, Number of input capture channels: 1, Number of 10bit A/D converters: 8, Family: ATMEGA, Kind of package: tube, Terminal pitch: 2.54mm, Kind of core: 8-bit, Supply voltage: 1.8...5.5V DC, Number of 8bit timers: 2, Number of capacitive channels: 16.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
auf Bestellung 651 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 66
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Speed: 10MHz
RAM Size: 1K x 8
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 512 x 8
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 8-Bit
Number of I/O: 32
Produkt ist nicht verfügbar
ATMEGA164PV-10PQ ATMEGA164PV-10PQ Hersteller : Microchip Technology Atmel_42742_ATmega164P_Datasheet-1314079.pdf 8-bit Microcontrollers - MCU AVR 16KB, 512B EE 10MHz 1KB SRAM, 1.8V
Produkt ist nicht verfügbar
Description: IC: AVR microcontroller; DIP40; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 32; Cmp: 1
Type of integrated circuit: AVR microcontroller
Case: DIP40
Clock frequency: 20MHz
Number of inputs/outputs: 32
Number of PWM channels: 6
Number of 16bit timers: 1
Mounting: THT
Operating temperature: -40...85°C
Operating frequency: 10MHz
Number of external interrupts: 32
Interface: I2C; JTAG; SPI x3; UART x2
Memory: 512B EEPROM; 1kB SRAM; 16kB FLASH
Number of output compare channels: 6
Number of comparators: 1
Integrated circuit features: 32kHz resonator for RTC; picoPower mode; watchdog
Number of input capture channels: 1
Number of 10bit A/D converters: 8
Family: ATMEGA
Kind of package: tube
Terminal pitch: 2.54mm