Produkte > MICROCHIP TECHNOLOGY > ATMEGA168-20MQ
ATMEGA168-20MQ
ATMEGA168-20MQ Microchip Technology
Atmel_9365_Automotive_Microcontrollers_ATmega88_ATmega168_Datasheet.pdf
Hersteller: Microchip Technology
8-bit Microcontrollers - MCU AVR 16K FLSH 512B EE 1K SRAM ADC 5V
auf Bestellung 2 Stücke:
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATMEGA168-20MQ Microchip Technology
Category: 8-bit AVR family, Description: IC: AVR microcontroller; VQFN32; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 24; Cmp: 1, Type of integrated circuit: AVR microcontroller, Case: VQFN32, Clock frequency: 20MHz, Number of inputs/outputs: 23, Number of PWM channels: 6, Number of 8bit timers: 2, Number of 16bit timers: 1, Mounting: SMD, Supply voltage: 1.8...5.5V DC, Operating temperature: -40...105°C, Operating frequency: 20MHz, Number of external interrupts: 24, Interface: debugWIRE; I2C; SPI x2; UART, Memory: 512B EEPROM; 1kB SRAM; 16kB FLASH, Number of output compare channels: 6, Number of comparators: 1, Integrated circuit features: 32kHz resonator for RTC; watchdog, Number of input capture channels: 1, Number of 10bit A/D converters: 8, Family: ATMEGA, Number of capacitive channels: 16, Kind of package: in-tray, Terminal pitch: 0.5mm, Kind of core: 8-bit.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
ATMEGA168-20MQ ATMEGA168-20MQ Hersteller : Microchip Technology 135601064521839atmel-2545-8-bit-avr-microtroller-atmega48-88-168_summary.pdf MCU 8-bit AVR RISC 16KB Flash 3.3V/5V 32-Pin VQFN EP Tray
auf Bestellung 330 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 24
Produkt ist nicht verfügbar
Packaging: Bulk
Package / Case: 32-VFQFN Exposed Pad
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 20MHz
Program Memory Size: 16KB (8K x 16)
RAM Size: 1K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA)
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V
Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package: 32-VQFN (5x5)
Part Status: Active
Number of I/O: 23
DigiKey Programmable: Not Verified
Produkt ist nicht verfügbar
Packaging: Tray
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 20MHz
RAM Size: 1K x 8
Core Size: 8-Bit
Number of I/O: 23
Description: IC: AVR microcontroller; VQFN32; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 24; Cmp: 1
Type of integrated circuit: AVR microcontroller
Case: VQFN32
Clock frequency: 20MHz
Number of inputs/outputs: 23
Number of PWM channels: 6
Number of 8bit timers: 2
Number of 16bit timers: 1
Mounting: SMD
Supply voltage: 1.8...5.5V DC
Operating temperature: -40...105°C
Operating frequency: 20MHz
Number of external interrupts: 24
Interface: debugWIRE; I2C; SPI x2; UART
Number of comparators: 1
Integrated circuit features: 32kHz resonator for RTC; watchdog
Family: ATMEGA
Number of capacitive channels: 16
Kind of package: in-tray
Terminal pitch: 0.5mm