Produkte > MICROCHIP TECHNOLOGY > ATMEGA168P-20AUR
ATMEGA168P-20AUR
ATMEGA168P-20AUR Microchip Technology
ATmega48P_88P_168P-DS40002065A.pdf
Hersteller: Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 32-TQFP
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 20MHz
Program Memory Size: 16KB (8K x 16)
RAM Size: 1K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 512 x 8
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V
Connectivity: I2C, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package: 32-TQFP (7x7)
Part Status: Active
Number of I/O: 23
DigiKey Programmable: Not Verified
auf Bestellung 2000 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 2000
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATMEGA168P-20AUR Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: 32-TQFP, Mounting Type: Surface Mount, Speed: 20MHz, Program Memory Size: 16KB (8K x 16), RAM Size: 1K x 8, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Oscillator Type: Internal, Program Memory Type: FLASH, EEPROM Size: 512 x 8, Core Processor: AVR, Data Converters: A/D 8x10b, Core Size: 8-Bit, Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V, Connectivity: I2C, SPI, UART/USART, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, Supplier Device Package: 32-TQFP (7x7), Part Status: Active, Number of I/O: 23, DigiKey Programmable: Not Verified.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
Packaging: Cut Tape (CT)
Package / Case: 32-TQFP
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 20MHz
RAM Size: 1K x 8
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 512 x 8
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 8-Bit
Part Status: Active
Number of I/O: 23
auf Bestellung 2045 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 3
ATMEGA168P-20AUR ATMEGA168P-20AUR Hersteller : Microchip Technology 473397682755236atmel-8025-8-bit-avr-microtroller-atmega48p-88p-168p_datasheet.pdf MCU 8-bit AVR RISC 16KB Flash 3.3V/5V 32-Pin TQFP T/R