Produkte > ATMEL > ATMEGA169P-16MCU
ATMEGA169P-16MCU
ATMEGA169P-16MCU Atmel
ATMLS05269-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw
Hersteller: Atmel
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN
Packaging: Bulk
Package / Case: 64-VQFN Dual Rows, Exposed Pad
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 16MHz
Program Memory Size: 16KB (8K x 16)
RAM Size: 1K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V
Connectivity: SPI, UART/USART, USI
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package: 64-QFN (7x7)
Part Status: Active
Number of I/O: 54
DigiKey Programmable: Not Verified
auf Bestellung 1000 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 52
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATMEGA169P-16MCU Atmel
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN, Packaging: Bulk, Package / Case: 64-VQFN Dual Rows, Exposed Pad, Mounting Type: Surface Mount, Speed: 16MHz, Program Memory Size: 16KB (8K x 16), RAM Size: 1K x 8, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Oscillator Type: Internal, Program Memory Type: FLASH, EEPROM Size: 512 x 8, Core Processor: AVR, Data Converters: A/D 8x10b, Core Size: 8-Bit, Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V, Connectivity: SPI, UART/USART, USI, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT, Supplier Device Package: 64-QFN (7x7), Part Status: Active, Number of I/O: 54, DigiKey Programmable: Not Verified.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
auf Bestellung 1000 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 65
Packaging: Tray
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 16MHz
RAM Size: 1K x 8
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 8-Bit