Produkte > ATMEL > ATMEGA48P-20MMU
ATMEGA48P-20MMU
ATMEGA48P-20MMU Atmel
ATML-S-A0002642626-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw
Hersteller: Atmel
Description: IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28VQFN
Packaging: Bulk
Package / Case: 28-VFQFN Exposed Pad
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 20MHz
Program Memory Size: 4KB (2K x 16)
RAM Size: 512 x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 256 x 8
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V
Connectivity: I2C, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package: 28-VQFN (4x4)
Part Status: Active
Number of I/O: 23
DigiKey Programmable: Not Verified
auf Bestellung 3640 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 107
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATMEGA48P-20MMU Atmel
Category: 8-bit AVR family, Description: IC: AVR microcontroller; VQFN28; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 24; Cmp: 1, Type of integrated circuit: AVR microcontroller, Case: VQFN28, Clock frequency: 20MHz, Number of inputs/outputs: 23, Number of PWM channels: 6, Number of 8bit timers: 2, Number of 16bit timers: 1, Mounting: SMD, Supply voltage: 1.8...5.5V DC, Operating temperature: -40...85°C, Operating frequency: 20MHz, Number of external interrupts: 24, Interface: debugWIRE; I2C; SPI x2; UART, Memory: 256B EEPROM; 0.5kB SRAM; 4kB FLASH, Number of output compare channels: 6, Number of comparators: 1, Integrated circuit features: 32kHz resonator for RTC; internal temperature sensor; picoPower mode; watchdog, Number of input capture channels: 1, Number of 10bit A/D converters: 8, Family: ATMEGA, Number of capacitive channels: 12, Kind of package: in-tray, Terminal pitch: 0.45mm, Kind of core: 8-bit, Manufacturer series: megaAVR.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
ATMEGA48P-20MMU Hersteller : Atmel ATML-S-A0002642626-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw ATmega48P_88P_168P-DS40002065A.pdf MCU 8-bit ATmega AVR RISC 4KB Flash 3.3V/5V 28-Pin VQFN EP
auf Bestellung 3640 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 123
ATMEGA48P-20MMU ATMEGA48P-20MMU Hersteller : Microchip Technology 473397682755236atmel-8025-8-bit-avr-microtroller-atmega48p-88p-168p_datasheet.pdf MCU 8-bit AVR RISC 4KB Flash 3.3V/5V 28-Pin VQFN EP Tray
Produkt ist nicht verfügbar
Packaging: Tray
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 20MHz
RAM Size: 512 x 8
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 256 x 8
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 8-Bit
Number of I/O: 23
Produkt ist nicht verfügbar
ATMEGA48P-20MMU ATMEGA48P-20MMU Hersteller : Microchip Technology ATmega48P_88P_168P_DS40002065A-3443630.pdf 8-bit Microcontrollers - MCU AVR 4K FLASH 256B EE 20MHZ TEMP GRN 1.8V
Description: IC: AVR microcontroller; VQFN28; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 24; Cmp: 1
Type of integrated circuit: AVR microcontroller
Case: VQFN28
Clock frequency: 20MHz
Number of inputs/outputs: 23
Number of PWM channels: 6
Number of 8bit timers: 2
Number of 16bit timers: 1
Mounting: SMD
Supply voltage: 1.8...5.5V DC
Operating temperature: -40...85°C
Operating frequency: 20MHz
Number of external interrupts: 24
Interface: debugWIRE; I2C; SPI x2; UART
Memory: 256B EEPROM; 0.5kB SRAM; 4kB FLASH
Number of output compare channels: 6
Number of comparators: 1
Integrated circuit features: 32kHz resonator for RTC; internal temperature sensor; picoPower mode; watchdog
Number of input capture channels: 1
Number of 10bit A/D converters: 8
Family: ATMEGA
Number of capacitive channels: 12
Kind of package: in-tray
Terminal pitch: 0.45mm