Produkte > IC > IC Mikrokontroller > ATmega48PV-10AU Atmel
ATmega48PV-10AU
ATmega48PV-10AU Atmel
ATmega48P,V,88P,V,168P,V,328P,V.pdf
Produktcode: 28203
zu Favoriten hinzufügen Lieblingsprodukt
Hersteller: Atmel
Gehäuse: TQFP-32
Kurzbeschreibung: 8-bit Mikrokontroller with 4K Bytes In-System Programmable Flash
Strom, V: 1,8...5,5V
Betriebstemperatur, °С: -40…+85°C
Робоча температура, °С: -40…+85°C
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATmega48PV-10AU Atmel
  • 8-BIT MCU, 4K FLA, 1.8-5.5V, TQFP32
  • Series:ATmega48P
  • Flash Memory Size:4KB
  • EEPROM Memory Size:256Byte
  • RAM Memory Size:512Byte
  • No. of I/O Lines:23
  • No. of ADC Inputs:8
  • No. of Timers:3
  • No. of PWM Channels:6
  • Clock Frequency:10MHz
  • Interface Type:I2C, SPI, USART
  • Min Supply Voltage:1.8V
  • Max Supply Voltage:5.5V
  • Termination Type:SMD
  • Case Style:TQFP
  • No. of Pins:32
  • Operating Temperature Range:-40`C to +85`C
  • Logic Function Number:48
  • Digital IC Case Style:TQFP
Packaging: Tray
Package / Case: 32-TQFP
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 10MHz
Program Memory Size: 4KB (2K x 16)
RAM Size: 512 x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 256 x 8
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
Connectivity: I2C, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package: 32-TQFP (7x7)
Part Status: Active
Number of I/O: 23
DigiKey Programmable: Verified
auf Bestellung 230 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 5
ATMEGA48PV-10AU ATMEGA48PV-10AU Hersteller : Microchip Technology ATmega48P_88P_168P-DS40002065A.pdf 8-bit Microcontrollers - MCU AVR 4K FLASH 256B EE 10MHZ TEMP GRN 1.8V
auf Bestellung 3358 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
ATMEGA48PV-10AU ATMEGA48PV-10AU Hersteller : Microchip Technology 473397682755236atmel-8025-8-bit-avr-microtroller-atmega48p-88p-168p_datasheet.pdf MCU 8-bit AVR RISC 4KB Flash 3.3V/5V 32-Pin TQFP Tray
Produkt ist nicht verfügbar
ATMEGA48PV-10AU ATMEGA48PV-10AU Hersteller : Atmel Semiconductor ATmega48P%28V%29-88P%28V%29-168P%28V%29.pdf TQFP-32 Група товару: Мікропроцесори, мікроконтролери Од. вим: шт