Produkte > MICROCHIP TECHNOLOGY > ATMEGA644P-20AQ
ATMEGA644P-20AQ
ATMEGA644P-20AQ MICROCHIP TECHNOLOGY
GBNG-15KQFZ896.pdf
Hersteller: MICROCHIP TECHNOLOGY
Category: 8-bit AVR family
Description: IC: AVR microcontroller; TQFP44; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 32; Cmp: 1
Type of integrated circuit: AVR microcontroller
Case: TQFP44
Clock frequency: 20MHz
Number of inputs/outputs: 32
Number of PWM channels: 6
Number of 16bit timers: 1
Mounting: SMD
Operating temperature: -40...85°C
Operating frequency: 20MHz
Number of external interrupts: 32
Interface: I2C; JTAG; SPI x3; UART x2
Memory: 2kB EEPROM; 4kB SRAM; 64kB FLASH
Number of output compare channels: 6
Number of comparators: 1
Integrated circuit features: 32kHz resonator for RTC; picoPower mode; watchdog
Number of input capture channels: 1
Number of 10bit A/D converters: 8
Family: ATMEGA
Kind of package: in-tray
Terminal pitch: 0.8mm
Number of 8bit timers: 2
Number of capacitive channels: 16
auf Bestellung 156 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 9
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATMEGA644P-20AQ MICROCHIP TECHNOLOGY
Category: 8-bit AVR family, Description: IC: AVR microcontroller; TQFP44; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 32; Cmp: 1, Type of integrated circuit: AVR microcontroller, Case: TQFP44, Clock frequency: 20MHz, Number of inputs/outputs: 32, Number of PWM channels: 6, Number of 16bit timers: 1, Mounting: SMD, Operating temperature: -40...85°C, Operating frequency: 20MHz, Number of external interrupts: 32, Interface: I2C; JTAG; SPI x3; UART x2, Memory: 2kB EEPROM; 4kB SRAM; 64kB FLASH, Number of output compare channels: 6, Number of comparators: 1, Integrated circuit features: 32kHz resonator for RTC; picoPower mode; watchdog, Number of input capture channels: 1, Number of 10bit A/D converters: 8, Family: ATMEGA, Kind of package: in-tray, Terminal pitch: 0.8mm, Kind of core: 8-bit, Supply voltage: 1.8...5.5V DC, Number of 8bit timers: 2, Number of capacitive channels: 16.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
ATMEGA644P-20AQ ATMEGA644P-20AQ Hersteller : Microchip Technology ATmega164P_324P_644P_Data_Sheet_40002071A.pdf 8-bit Microcontrollers - MCU AVR 64K FLSH 4K SRAM 2KB EE 20MHZ 5V
auf Bestellung 47 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Packaging: Bulk
Package / Case: 44-TQFP
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 20MHz
Program Memory Size: 64KB (32K x 16)
RAM Size: 4K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 2K x 8
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V
Connectivity: I2C, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package: 44-TQFP (10x10)
Number of I/O: 32
DigiKey Programmable: Not Verified
auf Bestellung 499 Stücke:
Mindestbestellmenge: 36
ATMEGA644P-20AQ ATMEGA644P-20AQ Hersteller : Microchip Technology 8011s.pdf MCU 8-bit AVR RISC 64KB Flash 3.3V/5V 44-Pin TQFP Tray
auf Bestellung 156 Stücke:
Mindestbestellmenge: 12
Mindestbestellmenge: 11
ATMEGA644P-20AQ Hersteller : Atmel MCHP-S-A0006919523-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw Atmel-42744-ATmega644P_Summary.pdf MCU 8-bit ATmega AVR RISC 64KB Flash 3.3V/5V 44-Pin TQFP
auf Bestellung 499 Stücke:
Mindestbestellmenge: 45
Packaging: Tray
Package / Case: 44-TQFP
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 20MHz
RAM Size: 4K x 8
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 2K x 8
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 8-Bit