Produkte > MICROCHIP TECHNOLOGY > ATMEGA644PV-10PU
ATMEGA644PV-10PU
ATMEGA644PV-10PU MICROCHIP TECHNOLOGY
GBNG-15KQFZ896.pdf
Hersteller: MICROCHIP TECHNOLOGY
Category: 8-bit AVR family
Description: IC: AVR microcontroller; DIP40; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 32; Cmp: 1
Mounting: THT
Case: DIP40
Kind of package: tube
Operating temperature: -40...85°C
Operating frequency: 10MHz
Terminal pitch: 2.54mm
Memory: 2kB EEPROM; 4kB SRAM; 64kB FLASH
Clock frequency: 20MHz
Kind of core: 8-bit
Integrated circuit features: 32kHz resonator for RTC; picoPower mode; watchdog
Part status: Not recommended for new designs
auf Bestellung 24 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 9
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATMEGA644PV-10PU MICROCHIP TECHNOLOGY
Category: 8-bit AVR family, Description: IC: AVR microcontroller; DIP40; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 32; Cmp: 1, Mounting: THT, Case: DIP40, Kind of package: tube, Operating temperature: -40...85°C, Operating frequency: 10MHz, Terminal pitch: 2.54mm, Number of input capture channels: 1, Number of 16bit timers: 1, Number of 8bit timers: 2, Number of comparators: 1, Supply voltage: 1.8...5.5V DC, Number of PWM channels: 6, Number of output compare channels: 6, Number of external interrupts: 32, Number of 10bit A/D converters: 8, Number of capacitive channels: 16, Number of inputs/outputs: 32, Memory: 2kB EEPROM; 4kB SRAM; 64kB FLASH, Clock frequency: 20MHz, Kind of core: 8-bit, Integrated circuit features: 32kHz resonator for RTC; picoPower mode; watchdog, Interface: I2C; JTAG; SPI x3; UART x2, Family: ATMEGA, Type of integrated circuit: AVR microcontroller, Part status: Not recommended for new designs.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
Packaging: Tube
Package / Case: 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Mounting Type: Through Hole
Speed: 10MHz
Program Memory Size: 64KB (32K x 16)
RAM Size: 4K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
Connectivity: I2C, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package: 40-PDIP
Number of I/O: 32
DigiKey Programmable: Not Verified
auf Bestellung 9 Stücke:
Mindestbestellmenge: 2
auf Bestellung 18 Stücke:
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Speed: 10MHz
RAM Size: 4K x 8
Core Size: 8-Bit
Number of I/O: 32
auf Bestellung 1210 Stücke:
Mindestbestellmenge: 35
ATMEGA644PV-10PU ATMEGA644PV-10PU Hersteller : Microchip Technology 495323563834124atmel-42744-atmega644p_datasheet.pdf MCU 8-bit AVR RISC 64KB Flash 2.5V/3.3V/5V 40-Pin PDIP Tube
auf Bestellung 24 Stücke:
Mindestbestellmenge: 10
ATMEGA644PV-10PU Hersteller : Atmel ATML-S-A0002365312-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw Atmel-42744-ATmega644P_Summary.pdf MCU 8-bit ATmega AVR RISC 64KB Flash 2.5V/3.3V/5V 40-Pin PDIP
auf Bestellung 696 Stücke:
Mindestbestellmenge: 47
auf Bestellung 140 Stücke:
Mindestbestellmenge: 47
auf Bestellung 374 Stücke:
ATMEGA644PV-10PU Hersteller : Atmel Semiconductor ATML-S-A0002365312-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw Atmel-42744-ATmega644P_Summary.pdf MCU, 8BIT, 10MHZ, DIP-40 Група товару: Мікропроцесори, мікроконтролери Од. вим: шт