Produkte > MICROCHIP TECHNOLOGY > ATMEGA649-16AU
ATMEGA649-16AU
ATMEGA649-16AU Microchip Technology
2552S.pdf
Hersteller: Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Packaging: Tray
Package / Case: 64-TQFP
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 16MHz
Program Memory Size: 64KB (32K x 16)
RAM Size: 4K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 2K x 8
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V
Connectivity: SPI, UART/USART, USI
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package: 64-TQFP (14x14)
Part Status: Active
Number of I/O: 53
DigiKey Programmable: Not Verified
auf Bestellung 31 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 2
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATMEGA649-16AU Microchip Technology
Category: 8-bit AVR family, Description: IC: AVR microcontroller; TQFP64; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 17; Cmp: 1, Type of integrated circuit: AVR microcontroller, Case: TQFP64, Clock frequency: 16MHz, Number of inputs/outputs: 53, Number of PWM channels: 4, Number of 16bit timers: 1, Mounting: SMD, Operating temperature: -40...85°C, Operating frequency: 16MHz, Number of external interrupts: 17, Interface: I2C; JTAG; SPI x2; UART, Memory: 2kB EEPROM; 4kB SRAM; 64kB FLASH, Number of output compare channels: 4, Number of comparators: 1, Integrated circuit features: 32kHz resonator for RTC; watchdog, Number of input capture channels: 1, Number of 10bit A/D converters: 8, Family: ATMEGA, Kind of package: in-tray, Terminal pitch: 0.8mm, Kind of core: 8-bit, Supply voltage: 1.8...5.5V DC, Number of 8bit timers: 2, Number of capacitive channels: 16.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
auf Bestellung 86 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
ATMEGA649-16AU ATMEGA649-16AU Hersteller : Atmel info-atm329-16au.pdf 64kB-FL 4kB-RAM 2kB-EE 53I/O 2.7?5.5V 16MHz 3xtimer 8A/D UART SPI USI LCD Replacement for: ATMEGA649-16AI. ATMEGA649-16AU ATM649-16au
Anzahl je Verpackung: 2 Stücke
auf Bestellung 10 Stücke:
Lieferzeit 7-14 Tag (e)
Mindestbestellmenge: 2
ATMEGA64916AU Hersteller : ATMEL
auf Bestellung 2100 Stücke:
ATMEGA649-16AU ATMEGA649-16AU Hersteller : Microchip Technology 1738035909000293doc2552.pdf MCU 8-bit AVR RISC 64KB Flash 3.3V/5V 64-Pin TQFP Tray
Produkt ist nicht verfügbar
Produkt ist nicht verfügbar
ATMEGA649-16AU ATMEGA649-16AU Hersteller : Atmel Semiconductor ATmega329%28V%29-3290%28V%29-649%28V%29-6490%28V%29.pdf TQFP-64 Група товару: Мікропроцесори, мікроконтролери Од. вим: шт
Description: IC: AVR microcontroller; TQFP64; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 17; Cmp: 1
Type of integrated circuit: AVR microcontroller
Case: TQFP64
Clock frequency: 16MHz
Number of inputs/outputs: 53
Number of PWM channels: 4
Number of 16bit timers: 1
Mounting: SMD
Operating temperature: -40...85°C
Operating frequency: 16MHz
Number of external interrupts: 17
Interface: I2C; JTAG; SPI x2; UART
Memory: 2kB EEPROM; 4kB SRAM; 64kB FLASH
Number of output compare channels: 4
Number of comparators: 1
Integrated circuit features: 32kHz resonator for RTC; watchdog
Number of input capture channels: 1
Number of 10bit A/D converters: 8
Family: ATMEGA
Kind of package: in-tray
Terminal pitch: 0.8mm