ATMEGA8535-16JI Atmel
Hersteller: Atmel
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
Packaging: Tube
Package / Case: 44-LCC (J-Lead)
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 16MHz
Program Memory Size: 8KB (4K x 16)
RAM Size: 512 x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 512 x 8
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5V ~ 5.5V
Connectivity: I2C, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package: 44-PLCC (16.6x16.6)
Part Status: Obsolete
Number of I/O: 32
DigiKey Programmable: Not Verified
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATMEGA8535-16JI Atmel
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC, Packaging: Tube, Package / Case: 44-LCC (J-Lead), Mounting Type: Surface Mount, Speed: 16MHz, Program Memory Size: 8KB (4K x 16), RAM Size: 512 x 8, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Oscillator Type: Internal, Program Memory Type: FLASH, EEPROM Size: 512 x 8, Core Processor: AVR, Data Converters: A/D 8x10b, Core Size: 8-Bit, Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5V ~ 5.5V, Connectivity: I2C, SPI, UART/USART, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, Supplier Device Package: 44-PLCC (16.6x16.6), Part Status: Obsolete, Number of I/O: 32, DigiKey Programmable: Not Verified.
Preis | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ATMEGA8535-16JI | Hersteller : Atmel |
ATMEGA8535-16JI |
auf Bestellung 4972 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
auf Bestellung 71 Stücke: Lieferzeit 21-28 Tag (e) |
auf Bestellung 500 Stücke: Lieferzeit 21-28 Tag (e) |
| ATMEGA8535-16JI | Hersteller : Atmel/Microchip |
Produkt ist nicht verfügbar |
ATMEGA8535-16JI | Hersteller : Microchip Technology |
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCCPackaging: Tube Package / Case: 44-LCC (J-Lead) Mounting Type: Surface Mount Speed: 16MHz Program Memory Size: 8KB (4K x 16) RAM Size: 512 x 8 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA) Oscillator Type: Internal Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: 512 x 8 Core Processor: AVR Data Converters: A/D 8x10b Core Size: 8-Bit Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5V ~ 5.5V Connectivity: I2C, SPI, UART/USART Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Supplier Device Package: 44-PLCC (16.6x16.6) Number of I/O: 32 DigiKey Programmable: Not Verified |