Produkte > MICROCHIP TECHNOLOGY > ATMEGA88P-20PU
ATMEGA88P-20PU
ATMEGA88P-20PU Microchip Technology
ATmega48P_88P_168P_DS40002065A-3443630.pdf
Hersteller: Microchip Technology
8-bit Microcontrollers - MCU AVR 8K FLASH 512B EE 20MHZ TEMP GRN 1.8V
auf Bestellung 47 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATMEGA88P-20PU Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP, Packaging: Bulk, Package / Case: 28-DIP (0.300", 7.62mm), Mounting Type: Through Hole, Speed: 20MHz, Program Memory Size: 8KB (4K x 16), RAM Size: 1K x 8, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Oscillator Type: Internal, Program Memory Type: FLASH, EEPROM Size: 512 x 8, Core Processor: AVR, Data Converters: A/D 6x10b, Core Size: 8-Bit, Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V, Connectivity: I2C, SPI, UART/USART, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, Supplier Device Package: 28-PDIP, Number of I/O: 23, DigiKey Programmable: Not Verified.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
Packaging: Bulk
Package / Case: 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Mounting Type: Through Hole
Speed: 20MHz
Program Memory Size: 8KB (4K x 16)
RAM Size: 1K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 512 x 8
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 6x10b
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V
Connectivity: I2C, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package: 28-PDIP
Number of I/O: 23
DigiKey Programmable: Not Verified
auf Bestellung 245 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 74
ATMEGA88P-20PU Hersteller : Atmel ATML-S-A0002642626-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw MCU 8-bit ATmega AVR RISC 8KB Flash 3.3V/5V 28-Pin PDIP