Preis | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ATMEGA88V-10AU | Hersteller : MICROCHIP TECHNOLOGY |
Category: 8-bit AVR familyDescription: IC: AVR microcontroller; TQFP32; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 24; Cmp: 1 Type of integrated circuit: AVR microcontroller Case: TQFP32 Clock frequency: 20MHz Number of inputs/outputs: 23 Number of PWM channels: 6 Number of 8bit timers: 2 Number of 16bit timers: 1 Mounting: SMD Supply voltage: 1.8...5.5V DC Operating temperature: -40...85°C Operating frequency: 10MHz Number of external interrupts: 24 Interface: debugWIRE; I2C; SPI x2; UART Memory: 512B EEPROM; 1kB SRAM; 8kB FLASH Number of output compare channels: 6 Number of comparators: 1 Integrated circuit features: 32kHz resonator for RTC; watchdog Number of input capture channels: 1 Number of 10bit A/D converters: 8 Family: ATMEGA Number of capacitive channels: 12 Kind of package: in-tray Terminal pitch: 0.8mm Kind of core: 8-bit |
auf Bestellung 295 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
MCU 8-bit AVR RISC 8KB Flash 3.3V/5V 32-Pin TQFP Tray |
auf Bestellung 475 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
auf Bestellung 471 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
auf Bestellung 250 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFPPackaging: Tray Package / Case: 32-TQFP Mounting Type: Surface Mount Speed: 10MHz Program Memory Size: 8KB (4K x 16) RAM Size: 1K x 8 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA) Oscillator Type: Internal Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: 512 x 8 Core Processor: AVR Data Converters: A/D 8x10b Core Size: 8-Bit Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V Connectivity: I2C, SPI, UART/USART Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Supplier Device Package: 32-TQFP (7x7) Part Status: Active Number of I/O: 23 DigiKey Programmable: Not Verified |
auf Bestellung 1699 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
8-bit Microcontrollers - MCU 8kB Flash 0.5kB EEPROM 23 I/O Pins |
auf Bestellung 205 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
auf Bestellung 350 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
auf Bestellung 2 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
| ATMEGA88V10AU | Hersteller : ATMEL |
auf Bestellung 1000 Stücke: Lieferzeit 21-28 Tag (e) |
ATMEGA88V-10AU | Hersteller : MICROCHIP |
Description: MICROCHIP - ATMEGA88V-10AU - 8-Bit-MCU, leistungsstark, energiesparend, AVR ATmega Family ATmega88 Series Microcontrollers, AVRtariffCode: 85423190 rohsCompliant: YES ADC-Auflösung: 10 Bit IC-Montage: Oberflächenmontage Bausteinkern: AVR hazardous: false rohsPhthalatesCompliant: YES Qualifikation: - isCanonical: Y IC-Gehäuse / Bauform: TQFP MSL: MSL 3 - 168 Stunden usEccn: EAR99 Betriebstemperatur, min.: -40°C ADC-Kanäle: 8Kanäle Programmspeichergröße: 8KB Versorgungsspannung, min.: 2.7V Betriebsfrequenz, max.: 10MHz euEccn: NLR MCU-Familie: AVR ATmega RAM-Speichergröße: 1KB MCU-Baureihe: ATmega88 Anzahl der Ein-/Ausgänge: 23I/O(s) Anzahl der Pins: 32Pin(s) Produktpalette: AVR ATmega Family ATmega88 Series Microcontrollers productTraceability: Yes-Date/Lot Code Versorgungsspannung, max.: 5.5V Schnittstellen: I2C, SPI, UART Betriebstemperatur, max.: 85°C SVHC: No SVHC (25-Jun-2025) |
Produkt ist nicht verfügbar |
Produkt ist nicht verfügbar |
ATMEGA88V-10AU | Hersteller : Atmel Semiconductor |
TQFP-32 НЕ ДЛЯ НОВЫХ РАЗРАБОТОК Група товару: Мікропроцесори, мікроконтролери Од. вим: шт |