Produkte > MICROCHIP TECHNOLOGY > ATTINY261V-10MUR
ATTINY261V-10MUR
ATTINY261V-10MUR Microchip Technology
Atmel-2588-8-bit-AVR-Microcontrollers-tinyAVR-ATtiny261-ATtiny461-ATtiny861_Datasheet.pdf
Hersteller: Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32VQFN
Packaging: Cut Tape (CT)
Package / Case: 32-VFQFN Exposed Pad
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 10MHz
Program Memory Size: 2KB (1K x 16)
RAM Size: 128 x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 128 x 8
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 11x10b
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
Connectivity: USI
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package: 32-VQFN (5x5)
Part Status: Obsolete
Number of I/O: 16
DigiKey Programmable: Verified
auf Bestellung 1628 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 6
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATTINY261V-10MUR Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32VQFN, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: 32-VFQFN Exposed Pad, Mounting Type: Surface Mount, Speed: 10MHz, Program Memory Size: 2KB (1K x 16), RAM Size: 128 x 8, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Oscillator Type: Internal, Program Memory Type: FLASH, EEPROM Size: 128 x 8, Core Processor: AVR, Data Converters: A/D 11x10b, Core Size: 8-Bit, Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V, Connectivity: USI, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, Supplier Device Package: 32-VQFN (5x5), Part Status: Obsolete, Number of I/O: 16, DigiKey Programmable: Verified.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
Packaging: Bulk
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 10MHz
RAM Size: 128 x 8
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 128 x 8
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 11x10b
Core Size: 8-Bit
Connectivity: USI
Part Status: Obsolete
Number of I/O: 16
DigiKey Programmable: Not Verified
auf Bestellung 18654 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 111
Mindestbestellmenge: 147
Mindestbestellmenge: 147
Packaging: Tape & Reel (TR)
Speed: 10MHz