Produkte > ATMEL > ATTINY44-20MU
ATTINY44-20MU
ATTINY44-20MU Atmel
ATMLS05959-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw
Hersteller: Atmel
Description: IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN
Packaging: Bulk
Package / Case: 20-WFQFN Exposed Pad
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 20MHz
Program Memory Size: 4KB (2K x 16)
RAM Size: 256 x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 256 x 8
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V
Connectivity: USI
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package: 20-QFN-EP (4x4)
Part Status: Active
Number of I/O: 12
DigiKey Programmable: Not Verified
auf Bestellung 4859 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 114
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATTINY44-20MU Atmel
Category: 8-bit AVR family, Description: IC: AVR microcontroller; VDFN20; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 12; Cmp: 1, Type of integrated circuit: AVR microcontroller, Case: VDFN20, Clock frequency: 20MHz, Number of inputs/outputs: 12, Number of PWM channels: 4, Number of 8bit timers: 2, Number of 16bit timers: 1, Mounting: SMD, Supply voltage: 1.8...5.5V DC, Operating temperature: -40...85°C, Operating frequency: 20MHz, Number of external interrupts: 12, Interface: debugWIRE; I2C; SPI, Memory: 256B EEPROM; 256B SRAM; 4kB FLASH, Number of output compare channels: 4, Number of comparators: 1, Integrated circuit features: ADC gain stage; internal temperature sensor, Number of input capture channels: 1, Number of 10bit A/D converters: 8, Quantity in set/package: 490pcs., Family: ATTINY, Number of capacitive channels: 6, Kind of package: in-tray, Terminal pitch: 0.5mm, Kind of core: 8-bit.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
ATTINY44-20MU ATTINY44-20MU Hersteller : Microchip Technology Atmel-7819_Automotive-Microcontrollers-ATtiny24-44-84-Appendix-B_Datasheet.pdf 8-bit Microcontrollers - MCU AVR 4K FLASH 256B EE & SRAM USI ADC 5V
auf Bestellung 823 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
ATTINY44-20MU Hersteller : Atmel ATMLS05959-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw 8006S.pdf ATTINY44-20MU
auf Bestellung 310 Stücke:
Mindestbestellmenge: 150
auf Bestellung 490 Stücke:
Mindestbestellmenge: 150
auf Bestellung 4059 Stücke:
ATtiny44-20MU ATtiny44-20MU
Produktcode: 26789
zu Favoriten hinzufügen Lieblingsprodukt
Hersteller : Atmel ATMLS05959-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw 8006S.pdf IC > IC Mikrokontroller
Gehäuse: QFN/MLF-20
Kurzbeschreibung: 8-bit Mikrokontroller with 4K Bytes In-System Programmable Flash
Betriebstemperatur, °С: -40…+85°C
Робоча температура, °С: -40…+85°C
ZCODE: 8542319000
Produkt ist nicht verfügbar
ATTINY44-20MU ATTINY44-20MU Hersteller : Microchip Technology doc8006.pdf MCU 8-bit AVR RISC 4KB Flash 3.3V/5V 20-Pin WQFN EP Tray
Produkt ist nicht verfügbar
Packaging: Tray
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 20MHz
RAM Size: 256 x 8
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 256 x 8
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 8-Bit
Connectivity: USI
Number of I/O: 12
DigiKey Programmable: Verified
Description: IC: AVR microcontroller; VDFN20; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 12; Cmp: 1
Type of integrated circuit: AVR microcontroller
Case: VDFN20
Clock frequency: 20MHz
Number of inputs/outputs: 12
Number of PWM channels: 4
Number of 8bit timers: 2
Number of 16bit timers: 1
Mounting: SMD
Supply voltage: 1.8...5.5V DC
Operating temperature: -40...85°C
Operating frequency: 20MHz
Number of external interrupts: 12
Interface: debugWIRE; I2C; SPI
Memory: 256B EEPROM; 256B SRAM; 4kB FLASH
Number of output compare channels: 4
Number of comparators: 1
Integrated circuit features: ADC gain stage; internal temperature sensor
Number of input capture channels: 1
Number of 10bit A/D converters: 8
Quantity in set/package: 490pcs.
Family: ATTINY
Number of capacitive channels: 6
Kind of package: in-tray
Terminal pitch: 0.5mm