ATTINY45V-10PU MICROCHIP TECHNOLOGY
Hersteller: MICROCHIP TECHNOLOGY
Category: 8-bit AVR family
Description: IC: AVR microcontroller; DIP8; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 6; Cmp: 1
Type of integrated circuit: AVR microcontroller
Case: DIP8
Clock frequency: 20MHz
Number of inputs/outputs: 6
Number of PWM channels: 6
Number of 8bit timers: 2
Mounting: THT
Supply voltage: 1.8...5.5V DC
Operating temperature: -40...85°C
Operating frequency: 10MHz
Number of external interrupts: 6
Interface: debugWIRE; I2C; SPI
Memory: 256B EEPROM; 256B SRAM; 4kB FLASH
Number of output compare channels: 5
Number of comparators: 1
Integrated circuit features: ADC gain stage; internal temperature sensor
Number of 10bit A/D converters: 4
Quantity in set/package: 50pcs.
Family: ATTINY
Number of capacitive channels: 3
Kind of package: tube
Terminal pitch: 2.54mm
Kind of core: 8-bit
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATTINY45V-10PU MICROCHIP TECHNOLOGY
Description: MICROCHIP - ATTINY45V-10PU - 8-Bit-MCU, AVR ATtiny Family ATtiny45 Series Microcontrollers, AVR, 10 MHz, 4 KB, 8 Pin(s), DIP, tariffCode: 85423190, rohsCompliant: YES, ADC-Auflösung: 10 Bit, IC-Montage: Durchsteckmontage, Bausteinkern: AVR, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Qualifikation: -, isCanonical: Y, IC-Gehäuse / Bauform: DIP, MSL: -, usEccn: EAR99, Betriebstemperatur, min.: -40°C, ADC-Kanäle: 4Kanäle, Programmspeichergröße: 4KB, Versorgungsspannung, min.: 1.8V, Betriebsfrequenz, max.: 10MHz, euEccn: NLR, MCU-Familie: AVR ATtiny, RAM-Speichergröße: 256Byte, MCU-Baureihe: ATtiny45, Anzahl der Ein-/Ausgänge: 6I/O(s), Anzahl der Pins: 8Pin(s), Produktpalette: AVR ATtiny Family ATtiny45 Series Microcontrollers, productTraceability: Yes-Date/Lot Code, Versorgungsspannung, max.: 5.5V, Schnittstellen: I2C, SPI, Betriebstemperatur, max.: 85°C, SVHC: No SVHC (04-Feb-2026).
ATTINY45V-10PU | Hersteller : Microchip Technology |
MCU 8-bit AVR RISC 4KB Flash 2.5V/3.3V/5V 8-Pin PDIP W Tube |
auf Bestellung 400 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
8-bit Microcontrollers - MCU 4kB Flash 0.256kB EEPROM 6 I/O Pins |
auf Bestellung 3022 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
Description: IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIPPackaging: Tube Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm) Mounting Type: Through Hole Speed: 10MHz Program Memory Size: 4KB (2K x 16) RAM Size: 256 x 8 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA) Oscillator Type: Internal Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: 256 x 8 Core Processor: AVR Data Converters: A/D 4x10b Core Size: 8-Bit Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V Connectivity: USI Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Supplier Device Package: 8-PDIP Part Status: Active Number of I/O: 6 DigiKey Programmable: Not Verified |
auf Bestellung 630 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
auf Bestellung 226 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
ATTINY45V-10PU | Hersteller : Atmel |
Description: IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIPPackaging: Bulk Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm) Mounting Type: Through Hole Speed: 10MHz Program Memory Size: 4KB (2K x 16) RAM Size: 256 x 8 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA) Oscillator Type: Internal Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: 256 x 8 Core Processor: AVR Data Converters: A/D 4x10b Core Size: 8-Bit Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V Connectivity: USI Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Supplier Device Package: 8-PDIP Number of I/O: 6 DigiKey Programmable: Not Verified |
auf Bestellung 929 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
ATTINY45V-10PU | Hersteller : MICROCHIP |
auf Bestellung 126 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
MCU 8-bit ATtiny AVR RISC 4KB Flash 2.5V/3.3V/5V 8-Pin PDIP W |
auf Bestellung 269 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
auf Bestellung 660 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
| ATTINY45V10PU | Hersteller : ATMEL | 02+ DIP8 |
auf Bestellung 93 Stücke: Lieferzeit 21-28 Tag (e) |