Produkte > ATMEL > ATTINY48-12PU
ATTINY48-12PU
ATTINY48-12PU Atmel
ATtiny48_88.pdf
Hersteller: Atmel
Description: IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP
Packaging: Bulk
Package / Case: 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Mounting Type: Through Hole
Speed: 12MHz
Program Memory Size: 4KB (2K x 16)
RAM Size: 256 x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 64 x 8
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 6x10b
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
Connectivity: I2C, SPI
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Supplier Device Package: 28-PDIP
Part Status: Active
Number of I/O: 24
DigiKey Programmable: Not Verified
auf Bestellung 52253 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 195
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATTINY48-12PU Atmel
Description: IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP, Packaging: Bulk, Package / Case: 28-DIP (0.300", 7.62mm), Mounting Type: Through Hole, Speed: 12MHz, Program Memory Size: 4KB (2K x 16), RAM Size: 256 x 8, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Oscillator Type: Internal, Program Memory Type: FLASH, EEPROM Size: 64 x 8, Core Processor: AVR, Data Converters: A/D 6x10b, Core Size: 8-Bit, Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V, Connectivity: I2C, SPI, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, WDT, Supplier Device Package: 28-PDIP, Part Status: Active, Number of I/O: 24, DigiKey Programmable: Not Verified.