Technische Details BAS40-05-E3-08 Vishay
Description: VISHAY - BAS40-05-E3-08 - Kleinsignal-Schottky-Diode, Zweifach, gemeinsame Kathode, 40 V, 200 mA, 1 kV, 600 mA, 125 °C, tariffCode: 85411000, Bauform - Diode: SOT-23, Durchlassstoßstrom: 600mA, rohsCompliant: YES, Diodenmontage: Oberflächenmontage, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Diodenkonfiguration: Zweifach, gemeinsame Kathode, Qualifikation: -, isCanonical: Y, Durchlassspannung, max.: 1kV, Sperrverzögerungszeit: 5ns, usEccn: EAR99, Durchschnittlicher Durchlassstrom: 200mA, euEccn: NLR, Anzahl der Pins: 3Pin(s), Produktpalette: -, productTraceability: No, Periodische Spitzensperrspannung: 40V, Betriebstemperatur, max.: 125°C, SVHC: No SVHC (25-Jun-2025).
| Foto | Bezeichnung | Hersteller | Beschreibung |
Verfügbarkeit |
Preis | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BAS40-05-E3-08 | Hersteller : Vishay |
Diode Small Signal Schottky 40V 0.2A 3-Pin SOT-23 T/R |
auf Bestellung 24000 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
auf Bestellung 4996 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
BAS40-05-E3-08 | Hersteller : Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
Description: DIODE ARR SCHOTT 40V 200MA SOT23Packaging: Tape & Reel (TR) Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Mounting Type: Surface Mount Speed: Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Reverse Recovery Time (trr): 5 ns Technology: Schottky Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 200mA (DC) Supplier Device Package: SOT-23-3 Operating Temperature - Junction: 125°C (Max) Part Status: Active Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1 V @ 40 mA Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 nA @ 30 V |
Category: SMD Schottky diodesDescription: Diode: Schottky switching; SOT23; SMD; 40V; 0.2A; 5ns; 7 inch reel Type of diode: Schottky switching Case: SOT23 Mounting: SMD Max. off-state voltage: 40V Load current: 0.2A Semiconductor structure: common cathode; double Capacitance: 5pF Max. forward voltage: 1V Leakage current: 0.1µA Max. forward impulse current: 0.6A Kind of package: 7 inch reel Power dissipation: 0.2W Reverse recovery time: 5ns Features of semiconductor devices: small signal Quantity in set/package: 3000pcs. |
Description: DIODE ARR SCHOTT 40V 200MA SOT23Packaging: Cut Tape (CT) Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Mounting Type: Surface Mount Speed: Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Reverse Recovery Time (trr): 5 ns Technology: Schottky Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 200mA (DC) Supplier Device Package: SOT-23-3 Operating Temperature - Junction: 125°C (Max) Part Status: Active Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1 V @ 40 mA Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 nA @ 30 V |
BAS40-05-E3-08 | Hersteller : Vishay Semiconductors |
Schottky Diodes & Rectifiers 40 Volt 200mA Common Cathode |
Description: VISHAY - BAS40-05-E3-08 - Kleinsignal-Schottky-Diode, Zweifach, gemeinsame Kathode, 40 V, 200 mA, 1 kV, 600 mA, 125 °CtariffCode: 85411000 Bauform - Diode: SOT-23 Durchlassstoßstrom: 600mA rohsCompliant: YES Diodenmontage: Oberflächenmontage hazardous: false rohsPhthalatesCompliant: YES Diodenkonfiguration: Zweifach, gemeinsame Kathode Qualifikation: - isCanonical: N Durchlassspannung, max.: 1kV Sperrverzögerungszeit: 5ns usEccn: EAR99 Durchschnittlicher Durchlassstrom: 200mA euEccn: NLR Anzahl der Pins: 3Pin(s) Produktpalette: - productTraceability: No Periodische Spitzensperrspannung: 40V Betriebstemperatur, max.: 125°C SVHC: No SVHC (25-Jun-2025) |