Technische Details BAS70-05-E3-08 Vishay
Description: VISHAY - BAS70-05-E3-08 - Kleinsignal-Schottky-Diode, Zweifach, gemeinsame Kathode, 70 V, 200 mA, 1 V, 600 mA, 125 °C, tariffCode: 85411000, Bauform - Diode: SOT-23, Durchlassstoßstrom: 600mA, rohsCompliant: YES, Diodenmontage: Oberflächenmontage, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Diodenkonfiguration: Zweifach, gemeinsame Kathode, Qualifikation: -, isCanonical: Y, Durchlassspannung, max.: 1V, Sperrverzögerungszeit: 5ns, usEccn: EAR99, Durchschnittlicher Durchlassstrom: 200mA, euEccn: NLR, Anzahl der Pins: 3Pin(s), Produktpalette: -, productTraceability: Yes-Date/Lot Code, Periodische Spitzensperrspannung: 70V, Betriebstemperatur, max.: 125°C, SVHC: No SVHC (04-Feb-2026).
| Foto | Bezeichnung | Hersteller | Beschreibung |
Verfügbarkeit |
Preis | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BAS70-05-E3-08 | Hersteller : Vishay |
Diode Small Signal Schottky 70V 0.2A 3-Pin SOT-23 T/R |
auf Bestellung 39000 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
Category: SMD Schottky diodesDescription: Diode: Schottky switching; SOT23; SMD; 70V; 0.2A; 5ns; 7 inch reel Type of diode: Schottky switching Case: SOT23 Mounting: SMD Max. off-state voltage: 70V Load current: 0.2A Semiconductor structure: common cathode; double Max. forward voltage: 1V Leakage current: 0.1µA Reverse recovery time: 5ns Kind of package: 7 inch reel Power dissipation: 0.2W Quantity in set/package: 3000pcs. Features of semiconductor devices: small signal Capacitance: 2pF Max. forward impulse current: 0.2A |
BAS70-05-E3-08 | Hersteller : Vishay Semiconductors |
Schottky Diodes & Rectifiers 70 Volt 200mA Dual Common Cathode |
BAS70-05-E3-08 | Hersteller : Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
Description: DIODE ARR SCHOTT 70V 200MA SOT23Packaging: Cut Tape (CT) Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Mounting Type: Surface Mount Speed: Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Reverse Recovery Time (trr): 5 ns Technology: Schottky Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 200mA (DC) Supplier Device Package: SOT-23-3 Operating Temperature - Junction: 125°C (Max) Part Status: Active Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 70 V Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 410 mV @ 1 mA Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 nA @ 50 V |
auf Bestellung 116 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
Description: VISHAY - BAS70-05-E3-08 - Kleinsignal-Schottky-Diode, Zweifach, gemeinsame Kathode, 70 V, 200 mA, 1 V, 600 mA, 125 °CtariffCode: 85411000 Bauform - Diode: SOT-23 Durchlassstoßstrom: 600mA rohsCompliant: YES Diodenmontage: Oberflächenmontage hazardous: false rohsPhthalatesCompliant: YES Diodenkonfiguration: Zweifach, gemeinsame Kathode Qualifikation: - isCanonical: N Durchlassspannung, max.: 1V Sperrverzögerungszeit: 5ns usEccn: EAR99 Durchschnittlicher Durchlassstrom: 200mA euEccn: NLR Anzahl der Pins: 3Pin(s) Produktpalette: - productTraceability: No Periodische Spitzensperrspannung: 70V Betriebstemperatur, max.: 125°C SVHC: No SVHC (04-Feb-2026) |
Description: DIODE ARR SCHOTT 70V 200MA SOT23Packaging: Tape & Reel (TR) Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Mounting Type: Surface Mount Speed: Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Reverse Recovery Time (trr): 5 ns Technology: Schottky Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 200mA (DC) Supplier Device Package: SOT-23-3 Operating Temperature - Junction: 125°C (Max) Part Status: Active Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 70 V Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 410 mV @ 1 mA Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 nA @ 50 V |