BK/ABC-20RX Eaton - Electronics Division
Hersteller: Eaton - Electronics Division
Description: FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB
Packaging: Bulk
Package / Case: 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Size / Dimension: 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Fuse Type: Cartridge, Ceramic
Mounting Type: Requires Holder
Response Time: Fast Blow
Approval Agency: CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage: 400A
Current Rating (Amps): 20 A
Voltage Rating - AC: 250 V
Voltage Rating - DC: 125 V
Melting I²t: 550.8
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details BK/ABC-20RX Eaton - Electronics Division
Category: Fuses 6,3x32mm - Fast, Description: Fuse: fuse; 20A; 250VAC; 125VDC; quick blow; ceramic,cylindrical, Kind of package: cardboard packaging, Kind of fuse: ceramic; cylindrical; miniature, Type of fuse: fuse, Manufacturer series: ABC, Contact plating: nickel plated, Fuse characteristics: quick blow, Resistance: 3.66mΩ, Fuse size: 6.3x32mm, Voltage drop: 0.1V, Breaking characteristics: 1In: min 4h; 1.35In: max 60min; 2In: max 120s, Current rating: 20A, Energy I2t: 550.8A2s, Breaking capacity: 400A / 250V AC; 1kA / 125V AC; 10kA / 125V DC, Rated voltage: 125V DC; 250V AC, Contact material: brass.
Weitere Produktangebote BK/ABC-20RX
Preis |
|---|---|---|---|---|---|
| BK/ABC-20RX | Hersteller : Bussmann / Eaton |
Cartridge Fuses SMALL DIMENSION FUSE |
Produkt ist nicht verfügbar |
| BK-ABC-20RX | Hersteller : EATON/BUSSMANN |