BK1/ABC-10DX-R Eaton - Electronics Division
eaton-abc-fast-acting-ceramic-tube-fuses-data-sheet.pdf
Hersteller: Eaton - Electronics Division
Description: FUSE CERM 10A 250VAC 125VDC 3AB
Packaging: Bulk
Package / Case: 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Size / Dimension: 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Fuse Type: Cartridge, Ceramic
Mounting Type: Requires Holder
Response Time: Fast Blow
Approval Agency: CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage: 200A AC, 10kA DC
Current Rating (Amps): 10 A
Voltage Rating - AC: 250 V
Voltage Rating - DC: 125 V
Melting I²t: 208.8
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details BK1/ABC-10DX-R Eaton - Electronics Division
Category: Fuses 6,3x32mm - Fast, Description: Fuse: fuse; 10A; 250VAC; 125VDC; quick blow; ceramic,cylindrical, Type of fuse: fuse, Contact plating: nickel plated, Fuse characteristics: quick blow, Fuse size: 6.3x32mm, Resistance: 11mΩ, Voltage drop: 0.15V, Breaking characteristics: 1In: min 4h; 1.35In: max 60min; 2In: max 120s, Current rating: 10A, Rated voltage: 125V DC; 250V AC, Breaking capacity: 200A / 250V AC; 10kA / 125V AC; 10kA / 125V DC, Energy I2t: 208.8A2s, Manufacturer series: ABC, Contact material: brass, Kind of package: cardboard packaging, Kind of fuse: ceramic; cylindrical; miniature.
Weitere Produktangebote BK1/ABC-10DX-R
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
BK1/ABC-10DX-R BK1/ABC-10DX-R Hersteller : Eaton Electronics eaton-abc-fast-acting-ceramic-tube-fuses-data-sheet.pdf Cartridge Fuses 10A 250V COLOR BAND Single Dark green
Produkt ist nicht verfügbar
BK1-ABC-10DX-R Hersteller : EATON/BUSSMANN abc.pdf Category: Fuses 6,3x32mm - Fast
Description: Fuse: fuse; 10A; 250VAC; 125VDC; quick blow; ceramic,cylindrical
Type of fuse: fuse
Contact plating: nickel plated
Fuse characteristics: quick blow
Fuse size: 6.3x32mm
Resistance: 11mΩ
Voltage drop: 0.15V
Breaking characteristics: 1In: min 4h; 1.35In: max 60min; 2In: max 120s
Current rating: 10A
Rated voltage: 125V DC; 250V AC
Breaking capacity: 200A / 250V AC; 10kA / 125V AC; 10kA / 125V DC